bolet_teletype
به سایت خبری "جی کی" نیوز خوش آمدید
l_bolet_tele
آخرين بروزرساني ۳۱ اردیبهشت ۹۸ ،‌ ۰۹:۱۶
bolet_tele
هیچ گونه بیماری آبسنگ های مرجانی جزیره خارک را تهدید نمی کند.
کد خبر: 11498
تاریخ انتشار: پنج شنبه ، ۱۵ تیر ۱۳۹۶ - 22 May , 2019

به گزارش جی کی نیوز و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز بوشهر؛ مدیرکل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از پایش آبسنگ های مرجانی استان بوشهر خبر داد و گفت: در مطالعات مشخص شد با وجود فعالیت های صنعت نفت، هیچ گونه بیماری آبسنگ های مرجانی جزیره خارک را تهدید نمی کند.

داوود میرشکار افزود: پایش آبسنگ های مرجانی خارک در ماه های فروردین و اردیبهشت یعنی پیش از شروع فصل گرما و گرم شدن آبهای خلیج فارس انجام شد.

وی گفت: با هدف تعیین وضعیت سلامت زیستگاه آبسنگ های مرجانی، وضعیت تغییرات رنگی آبسنگ ها، پراکنش و فراوانی ماهیان زینتی و بی مهرگان این زیستگاه ها انجام شد.

میرشکار افزود: در این عملیات مطالعاتی بیماری های آبسنگ های مرجانی نیز مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد در زیستگاه منطقه نایبند دو نوع بیماری آبسنگ ها را تهدید می کند، اما در جزیره خارک در محدوده مطالعه شده بیماری مشاهده نشده است، اما مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

وی گفت: پس از پایان فصل گرم نیز پایش دیگری در منطقه انجام می شود که اطلاعات و داده های آن با داده های این پایش جمع بندی و وضعیت نهایی آبسنگ ها از نظر سلامت، پراکندگی و میزان تلفات مشخص می شود.
آبسنگ مرجانی یا صخره‌های مرجانی از قدیمی ‌ترین و غنی‌ ترین اجتماع موجودات زنده بر روی زمین هستند. بیشتر صخره‌های مرجانی بین ۵ تا ده هزار سال عمر دارند و بسیاری از آنها صخره‌های آبی روی هم انباشته شده‌ای هستند که میلیونها سال قدمت دارند.

مرجان هایی که صخره‌های مرجانی را تشکیل می‌ دهند تنها در شرایط خاصی پرورش می‌ یابد، آنها در آب گرم، شور و تمیز زندگی می ‌کنند، مرجان ها همچنین فقط در آبهای کم‌ عمقی که نور خورشید بتواند به آنها برسد زندگی می‌ کنند.

بیش از ۵۰ گونه آبسنگ مرجانی در خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد که عوامل مختلفی مانند آلودگی های نفتی، پساب ها و ریزگردها حیات این گونه های ارزشمند را تحت تاثیر قرار داده است.


بازگشت به صفحه اصلی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 2321
انتشار یافته: ۰

نام:

متن نظر:

آخرین اخبار