bolet_teletype
به سایت خبری "جی کی" نیوز خوش آمدید
l_bolet_tele
آخرين بروزرساني ۳۱ اردیبهشت ۹۸ ،‌ ۰۹:۱۶
bolet_tele
عادت کرده ایم قصاص قبل ازجنایت را " نپذیریم" هرچند که بازگوکردن "حقایق" دراین دوران کمی سخت به نظرمی رسد اما این "حقایق" بازگوکننده اهمیت جان مردم و اهالی این جزیره مرجانی و ولایت مداراست !
کد خبر: 11573
تاریخ انتشار: دوشنبه ، ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - 22 May , 2019

ترددناامن بلای جان مردم جزیره خارگ

فاجعه ای درراه است!

شرکت پایانه های نفتی ایران، تنها منجی !

سید فریورموسوی

 

هنوزازحادثه غرق اتوبوس های دریایی حامل دانشجویان جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد جزیره خارگ که درروزجمعه هشتم آبان ماه سال ۱۳۸۸ بوقوع پیوست وجان تعدادی از این عزیزان راگرفت، درس عبرت نگرفته ایم ! هنوز از حوادث پیش آمده درمسیرهای دریایی خارگ به گناوه وخارگ به بوشهر و بالعکس که با امداد و نجات بموقع شناورهای اداره بندر و شرکت نفت ازحوادث تلخ دیگری جلوگیری شد، درس عبرت نگرفته ایم! طی همین یک ماه گذشته حوادث تلخ دیگری درتردد دریایی کشتی های مسافربری رخ داد و باز هم درس عبرت …! حضورکشتی های بعضا ” پیر و خسته درمسیرهای تردد از پیش گفته شده همه وهمه باعث شده تا این رخ دادها خیلی ساده و شاید هم بی اهمیت جلوه گردند! همین چندی پیش بود که به مسئولان هشداردادیم که آقایان مراقب باشید که حادثه یا حوادث ناگواری در راه خواهد بود اما نه گوش شنوایی بود ونه فریاد رسی! عادت کرده ایم قصاص قبل ازجنایت را ” نپذیریم” هرچند که بازگوکردن “حقایق” دراین دوران کمی سخت به نظرمی رسد اما این “حقایق” بازگوکننده اهمیت جان مردم و اهالی این جزیره مرجانی و ولایت مداراست ! مردمی که سختی های هشت سال جنگ تحمیلی را با خود یدک می کشند ، مردمی که با رشادت و جانفشانی های خود حاضر نشدند در دوران جنگ خانمان سوز، حتی یک لحظه صادرات نفت ایران قطع گردد . . . ، یعنی آنچه که امام راحلمان ازاین مردم خواسته بود ! حالا برای یک تردد ساده دریایی ( تردد هوایی که به دلیل گران بودن بلیط آن ونبود جامیسرنمی باشد )، باید سختی بکشند! مسئول کیست؟ پاسخگوکیست؟ شاید یادتان رفته که قرارداد کشتیرانی والفجرکه حدود ۱۲ سال است درحال خدمت رسانی به مردم این جزیره است ، پایان تیرماه سال جاری به انتهاخواهد رسید، قراردادی که سالانه حدود پنج میلیارد تومان را به جیب این شرکت کشتیرانی سرازیرنموده است هزینه ای که مدیریت عملیات عمومی خارگ و شرکت پایانه های نفتی ایران و بطور مستمر و سالانه آن راپرداخت کرده است!

کشتی رویای جنوب

حال که این قرارداد به پایان خواهد رسید، کدام مرجع . . . ارگان و یا نهاد، یک چنین قراردادی را منعقد خواهد نمود تا بخشی از دل شوره ها و کمی وکاستی های این مردم راجبران نماید !؟  ضمن آنکه دولت و وزارت نفت به شرکت پایانه های نفتی اعلان نموده اند که به هیچ وجه حق انعقاد قرارداد مجدد باشرکت کشتیرانی والفجر و یا هیچ شرکت کشتیرانی دیگری را نخواهند داشت! این یعنی پایان به نوعی خوشی های ۱۲ ساله ! حال باید دیدکه مسئولان دولتی چه راهکاری را برای آسایش تردد دریایی مردم خارگ درنظرخواهند گرفت !

بلیط های چندنرخی

یکی ازنکات جالب توجه درتردد دریایی اهالی این جزیره ، وجود بلیط های چند نرخی دریک مسیریکسان است که هم اکنون کشتی زمرد متعلق به شرکت کشتیرانی والفجر با نرخ بلیط ۲۶ هزارتومان، کشتی اروس مهیارکیش متعلق به جناب فولادی بانرخ بلیط ۲۶ هزارتومان برای مردم عادی و۱۵ هزارتومان برای اهالی بومی و در نهایت کشتی رویای جنوب متعلق به جناب عباس محمود نژاد بانرخ ۲۲ هزارتومان درمسیردریایی خارگ به بوشهر و بالعکس درحال تردد هستند اما معلوم نیست که درمسیری که برای هرسه کشتی یک فاصله راطلب می نماید، به چه دلیلی تنوع بهای بلیط ، چند نرخی است؟

هنوزمعلوم نیست که این نرخ ها ازسوی کدام مرجع ونهاد ویا ارگان مصوب گردیده است ؟ درمسیری که برای هرسه کشتی یکسان می باشد برطبق کدام مصوبه وبه چه دلایلی بایستی بهای بلیط چند نرخی ارائه وفروخته شود ؟ امورمسافرت مدیریت عملیات عمومی خارگ اعلان نموده که نرخ مصوب ازسوی استانداری بوشهردرمسیرفوق ۲۶ هزارتومان می باشد که برای اهالی بومی ازسوی این مدیریت سوبسید پرداخت می گردد ! اما اینکه صاحب کشتی رویای جنوب به چه منظور نرخ بلیط خود راکاهش داده و۲۲ هزارتومان بلیط خود رابه فروش می رساند ، سئوالی است که واحدهای نظارتی ازجمله اداره بندروکشتیرانی خارگ و بخشداری ویژه خارگ باید به آن پاسخ دهند ! ضمن آنکه هم اکنون کشتی رویای جنوب پس ازگذشت زمان اندکی ازارائه خدمات تردد به مسافرین ، بامشکل موتوری مواجه شده وازادامه فعالیت معاف شده است وطبق شنیده های مااین کشتی نوپاهم اکنون تحت تعمیرات اساسی قرارگرفته است واین درحالی است که همین کشتی چندی پیش بعلت ورود آب به موتورآن ودرحالی که حامل مسافران خارگی بود درنزدیکی های بندربوشهرازحرکت بازایستاد که همین موضوع می توانست آبستن حادثه ای باشد که درآن صورت و شاید تاسالها شرمندگی و تاسف آن برپیشانی بانی ومسبب آن باقی می ماند !

سوخت نیست ، جان مسافران چه می شود !؟

چندی پیش ودرچند حادثه دریایی درمسیرهای گناوه به خارگ و خارگ به بوشهرکه به ترتیب برای کشتی های مهبد ۱ و رویای جنوب رخ داد که به دلیل فصل تابستان وآرام بودن نسبی دریا ، خطری جان مسافران این دوکشتی راتهدید نکرد ، جریان بدین قراربود که هردوکشتی باکمبود واتمام سوخت مواجه شدند وهردواعلان نمودند که به ماسوخت نمی دهند ! ! ! دقیقا” همین جمله، به ما سوخت نمی دهند!

حال اگراین حادثه یعنی اتمام سوخت درفصل زمستان که وضعیت دریا بمراتب متلاطم خواهد بود ، بوقوع می پیوست و ناخدای کشتی ها درهدایت آن ها دچارمشکل می شدند واتفاق ناگواری رخ می داد ، آن موقع چه کسی وکدام مقام و نهاد و یا ارگانی مسئولیت آن را می پذیرفت؟ مسئله ندادن سوخت به شناورها چه معنی ای دارد؟ درچه عصر و زمانی زندگی می کنیم که جان مردم به سخره گرفته می شود؟ شناورها وکشتی هایی که حامل مسافران خسته و مضطرب می باشند، مسافرانی که هر یک آرزوهای زیادی را در سرداشته و برای آینده خود متصورمی باشند! ندادن سوخت به کشتی های مسا فربری در مسیرخارگ به بوشهر، خارگ به گناوه و بالعکس به هیچ وجه قابل پذیرش و توجیه نبوده و نخواهد بود، ندادن سوخت به شناورهایی که حامل مسافرمی باشند یعنی قتل خاموش انسانهای بی گناهی که تنها وسیله ترددشان همین شناورهامی باشند ! ! !

پرداخت ۷۰ میلیارد تومان جهت آسایش مردم !

اماپرداخت یک رقم قابل توجه دراجاره کشتی های مسافربری، درطول ۱۲ سال قرارداد همکاری شرکت کشتیرانی والفجربا مدیریت عملیات عمومی شرکت پایانه های نفتی ایران، این شرکت نفتی رقمی معادل حدود ۷۰ میلیارد تومان جهت آسایش و رفاه حال اهالی این جزیره جهت تردد دریایی به شرکت فوق پرداخت نموده است! رقمی هنگفت که شاید اگر از سوی دولت دستور مجوز خرید کشتی مسافربری به شرکت پایانه های نفتی ایران صادر می شد، اکنون ناوگان ده فروندی ازکشتی های مسافربری درجزیره خارگ وجهت تردد سهل وآسان عزیزان همشهری مان فراهم بود !

بهرجهت مدیریت عملیات عمومی خارگ هرآنچه که درتوان داشته جهت آسایش وآرامش تردد دریایی و حتی هوایی برای این مردم خونگرم انجام داده است! حال باید دید که در ادامه و در جهت آسایش تردد دریایی خارگ نشینان کدام ارگان و نهاد پیشرو خواهند شد و این مشکل و معضل همیشگی راحل خواهند نمود !؟ یادمان نرود که دراین راه تعدادی ازعزیزانمان را در حادثه ای که در ابتدا بیان نمودیم ازدست دادیم  و اینک می بایستی برای عدم تکرار یک چنین اتفاقات تلخ و ناگواری، ساز و دهل کوک کرد!

حق مردم خارگ ، این نیست . . .

حق مردم سختکوش و ولایت مدار جزیره خارگ که اعتقاد، ایمان، تعصب و وفاداری شان را نسبت به انقلاب بزرگ به رهبری امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری ، حضرت خامنه ای ( دامت برکاته ) نایب برحقش، نشان داده اند، مردمی که هرکدام شان بسان اسطوره ای ماندگار در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران می درخشند ، اینگونه نیست که برای یک تردد ساده و یک مسافرت دریایی ( مسافرت هوایی به دلیل گران بودن بلیط ونبود جا ، پیشکش ) ، اینگونه دچارسردرگمی ، چند نرخی بلیط ، نبود سوخت و . . . شوند !

بایستی مسئولان سیاسی ، اجتماعی واستانی فکری اساسی وشاید نهایی نمایند تااین مشکل همیشگی ، حل وفصل گردد! تاکی چشم به دست این وآن باشیم که شاید کمکی برسد وچراغی روشن شود ! اما پارافراترمی نهیم وبه صحبت های یک مقام ارشد نفتی هلندی که جهت بازدید وشاید انعقاد قراردادهای نفتی به جزیره خارگ عزیمت نموده بود ، می پردازیم . با وی هم کلام شدیم ، وی که ازخارگ وزیبایی های آن به نیکی یاد می کرد درمورد شرایط مردم خارگ وعلی الخصوص اینکه وسیله تردد مردم چگونه است ، سئوال نمود که وقتی وضعیت تردد مردم ووسیله تردد ایشان را شنید ،گفت : باید برای مردم این جزیره بسیارمهم واستراتژیک ، بهترین امکانات دریایی وهوایی فراهم شود تا مردم خوب این جزیره بهتر به صادرات نفت ودرآمد زایی برای کشورشان مشغول باشند . . . ماهم توی دل خودمون گفتیم دمت گرم ای هلندی اما ای بابا کوگوش شنوا .


بازگشت به صفحه اصلی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 2322
انتشار یافته: ۰

نام:

متن نظر:

آخرین اخبار