bolet_teletype
به سایت خبری "جی کی" نیوز خوش آمدید
l_bolet_tele
آخرين بروزرساني ۰۳ مهر ۹۷ ،‌ ۱۰:۵۸
bolet_tele
قشر زحمتکشی که برای تامین مایحتاج خود ناگریزند به دریا بزنند اما همواره با بی‌مهری‌ها روبه‌رو هستند، زندگی و اسیر شدن در دست عرب‌ها اتفاق تازه‌ای بری صیادان ایرانی نیست، صیادانی که تنها درآمدشان از همین راه است. داستان دستگیری و کشتن صیادان ایرانی حکایت تازه‌ای نیست، البته بیشتر این دستگیری‌ها سهم بوشهری‌ها بوده، چرا که همواره باید سوار بر قایق‌های کوچک خود که عمدتا در ساعت واقعه خراب می‌شوند دل به دریا بزنند تا زندگی‌شان بچرخد.
کد خبر: 12347
تاریخ انتشار: شنبه ، ۱۳ آبان ۱۳۹۶ - 26 September , 2018

جی کی نیوز؛ هدی خرم آبادی

قشر زحمتکشی که برای تامین مایحتاج خود ناگریزند به دریا بزنند اما همواره با بی‌مهری‌ها روبه‌رو هستند، زندگی و اسیر شدن در دست عرب‌ها اتفاق تازه‌ای بری صیادان ایرانی نیست، صیادانی که تنها درآمدشان از همین راه است. داستان دستگیری و کشتن صیادان ایرانی حکایت تازه‌ای نیست، البته بیشتر این دستگیری‌ها سهم بوشهری‌ها بوده، چرا که همواره باید سوار بر قایق‌های کوچک خود که عمدتا در ساعت واقعه خراب می‌شوند دل به دریا بزنند تا زندگی‌شان بچرخد. این اتفاق البته در این سال‌ها بیشتر افتاده است، هر چه اقتصاد و وضعیت معیشت مردم بیشتر خراب شده، آنها راهی شدن به دل دریا را تنها راه برای لقمه نانی حلال دریافته و تلاش می‌کنند تا در این مسیر به جایی بروند که ماهی بیشتری دستشان را بگیرد.

با این اوصاف، این رفتن‌ها همیشه به سلامت نیست، چرا که خطر همواره در کمین نشسته و کافی است اندکی هم بدشانس باشی تا در چنگ گارد ساحلی یکی از شیخک‌های خلیج فارس بیفتی، اگر کشته نشوی، در زندان‌های تاریک و پر از ترس و دلهره آنها باید آنقدر خون جگر خورد تا شاید راه فراری پیدا شود.
همین چند وقت پیش بود که صیادان ایرانی با کشتی از چابهار اسیر دزدان سومالی شدند و دزدان برای نجات آنها مبلغ هنگفتی را خواسته‌اند که هیچ کدام از این صیادان توانایی پرداخت اندکی از این مبلغ را هم نداشتند و مشخص نیست که سرنوشت آنها چه خواهد شد. البته برخی می‌گویند که دزدان دریایی سومالی برای هر صیاد درخواست ۱۵۰۰ دلار کرده بودند که در ظاهر عدد بزرگی نیست، اما آنهایی که خبر از حال رو روز صیادان دارند، می‌دانند که اوضاع بسیار وخیم‌تر از چیزی است که فکر می‌کنیم چرا که اگر آنها پول داشتند که به دریا نمی‌رفتند و خود را اسیر دست طوفان و آب و دزدان و بدتر از همه، گارد ساحلی کشورهای عربی نمی‌کردند که ایرانی را که می‌بینند انگار دشمن خونی خود را دیده‌اند.

با این حال، چند روز پیش باز دو صیاد خارگی در دام پهن شده توسط گارد مرزی سعودی افتادند و کسی هنوز خبری از آنها ندارد. برای اطلاع بیشتر از سرنوشت این دو نفر، سعی کردیم از طرف‌های مختلف کسب خبر کرده و گزارشی مبسوط تهیه کنیم، اما متاسفانه روز جمعه بود و امکانش نشد. با این حال، برای بررسی بیشتر این ماجرا با خانواده مهرزاد مصیب‌زاده تماس گرفتیم.
سهیل نصیب‌زاده در گفت‌وگو با بامداد جنوب درباره اتفاقی که شنبه هفته پیش برای برادرش رخ داده گفت: محمد اکبری روز شنبه با خانواده‌اش تماس می‌گیرد و اطلاع می‌دهد که عربستانی‌ها آنها را اسیر کرده‌اند. وی با بیان این‌که پس از آن هر چه تماس گرفتیم کسی که پشت خط بود عبی صحبت می‌کرد و پاسخ تلفن‌هایمان را ندادند، در پاسخ به این سوال که چرا برادر شما به همراهی محمد اکبری به مرزهای دولت عربستان نزدیک شده بودند، افزود: موتور قایق از کار افتاده بود و هوا هم مه آلود، از همین‌رو آنها اصلا متوجه نبوده‌اند که به مرز نزدیک شده‌اند.

برادر مهرزاد نصیب‌زاده درادامه با اشاره به این‌که تقاضای پیگیری و نجات برادرمان را به نماینده محترم در مجلس ارائه داده‌ایم تاکنون خبری از وضعیت برادرم نداریم، خواستار پیگیری جدی‎تر نماینده و سایر مسوولان استانی در این مورد شد.
خبرنگار بامداد جنوب در ادامه با خانواده آقای محمد اکبری هم تماس گرفت اما همسر ایشان آمادگی صحبت کردن در این خصوص را نداشت. با این حال، تلاش ما برای صحبت با حجت‌الاسلام خدری نماینده مردم بوشهر،‌ گناوه، دیلم و خارگ در مجلس هم راه به جایی نبرد. با این حال، وی چند روز گفته بود که در این زمینه پیگیری‌هایی کرده است.

وی با بیان اینکه به منظور پیگیری وضعیت صیادان خارگی، یک صبحانه کاری را قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه داشتیم، گفت: در این دیدار خواستار رسیدگی فوری به وضعیت صیادان خارگی که توسط نیروهای عربستانی دستگیر شده‌اند، شدیم و پس از اعلام اسامی صیادان دستگیر شده به قشقاوی، وی قول قطعی رسیدگی فوری به موضوع را داد. همچنین در تماسی با محمدی مدیرکل امور ایرانیان وزارت خارجه خواستار رسیدگی فوری به وضعیت صیادان دستگیر شده توسط عربستان شدیم.

با این حال، چند روز از این مصاحبه می‌گذرد و نه طرف سعودی در این مورد صحبتی کرده و نه طرف ایرانی ارتباطی دارد که بخواهد آن را پیگیری کند. به ویژه آنکه در دفعات پیشین هم که صیادان ایرانی زندانی در عربستان به کشور بازگشتند، دولت، به ویژه وزارت امور خارجه هیچ اقدام خاصی نکرده بود و سعودی‌ها به احتمال زیاد با پایان دوره زندان آنها، اقدام به گسیل‌شان به سمت خاک ایران کرده بودند.
منبع:بامداد جنوب


بازگشت به صفحه اصلی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 162
انتشار یافته: ۰

نام:

متن نظر:

آخرین اخبار