bolet_teletype
به سایت خبری "جی کی" نیوز خوش آمدید
l_bolet_tele
آخرين بروزرساني 27 دی 00 ،‌ 10:11
bolet_tele
گروه انصارالله یمن آمادگی خود را برای خروج مشروط از شهرهای اصلی تحت کنترل خویش به منظور کمک به حل بحران جاری این کشور اعلام کرد. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری عربی 21 از صنعا، انصارالله امروز در بیانیه ای گفت: بر اساس پیشنهادی که در مذاکرات ژنو دادیم، حاضریم از شهرهای […]
کد خبر: 126
تاریخ انتشار: پنجشنبه ، 4 تیر 1394 - 17 January , 2022

گروه انصارالله یمن آمادگی خود را برای خروج مشروط از شهرهای اصلی تحت کنترل خویش به منظور کمک به حل بحران جاری این کشور اعلام کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری عربی 21 از صنعا، انصارالله امروز در بیانیه ای گفت: بر اساس پیشنهادی که در مذاکرات ژنو دادیم، حاضریم از شهرهای بزرگ یمن خارج شویم اما به شرط آنکه همه گروههای دیگر نیز از شهرهای تحت اشغال خود خارج شوند.

انصارالله یمن در این بیانیه، عربستان سعودی و دیگر گروههای شرکت کننده در مذاکرات ژنو را مسوول شکست مذاکرات معرفی کرد و گفت: این گروهها با تعیین پیش شرط، کارشکنی و مانع تراشی در حین مذاکرات زمینه شکست این گفت وگوها را فراهم کردند.

انصارالله یمن گفت که در این زمینه نامه ای به «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته است.

انصارالله در این نامه تصریح کرده است: ما از مشاهده کارشکنی های مداوم در مراحل مختلف پیش از مذاکرات و هنگام مذاکرات ژنو شگفت زده شده بودیم.

انصارالله در این زمینه، ضمن انتقاد از تاخیر برنامه ریزی شده 44 ساعته در انجام سفر نمایندگان این گروه به ژنو، هدف از این کار را ممانعت از دیدار رهبران انصارالله با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل عنوان کرده و بر حق خود برای انجام چنین دیداری تاکید کردند.

مذاکرات صلح یمن روز دوشنبه 25 بهمن در حالی با سخنان «بان کی مون » و با حضور هیات اعزامی «عبدربه منصور هادی»، رئیس جمهور مستعفی و متواری یمن به عربستان در ژنو آغاز شد که سفر هیات مذاکره کننده انصارالله به دلیل ممانعت سودان و مصر از عبور هواپیمای حامل آنها از آسمان این کشورها با مشکل مواجه شده بود و آنها، یک روز بعد – سه شنبه- به ژنو رسیدند.

در نامه انصارالله یمن به بان کی مون تاکید شده است: «گروه انصارلله حامل پیشنهاداتی سازنده برای آتش بس دائمی و فوری و پایان محاصره همه جانبه ملت یمن بودند به گونه ای که زمینه تامین نیازهای فوری و بی قید و شرط مردم یمن و آزادشدن واردات و صادرات مواد غذایی و دارو و فرآورده های نفتی این کشور فراهم شود.»

یمن از سه ماه پیش تحت محاصره هوایی و دریایی رژیم عربستان سعودی قرار دارد و حملات جنگنده های این رژیم به مردم یمن تاکنون بیش از 10 هزار کشته و زخمی برجای گذاشته است.

انصارالله در نامه خود به دبیرکل سازمان ملل، پیشنهادش را برای خروج یمن از بحران مطرح کرده است که بر مبنای آن، تمام گروههای سیاسی یمن باید متعهد شوند یک راه حل سیاسی جامع و مدت دار را برای خروج کشور از بحران جاری مورد بحث و بررسی قرار دهند. علاوه بر آن، همه گروهها باید متعهد به خروج از شهرهای بزرگ شوند اما حق مقابله با گروه تروریستی القاعده و ممانعت از پیشروی آنان در یمن برای انصارالله محفوظ باشد.

این نامه خطاب به بان کی مون می افزاید:« متاسفانه پیشنهاد گروه انصارالله مورد استقبال طرفهای مذاکره کننده قرار نگرفت و همزمان با آن پیشنهاد جنابعالی برای برقراری یک آتش بس موقت تا رسیدن به یک راه حل سیاسی در کشور نیز به رغم موافقت گروه انصارالله با واکنش منفی طرف مقابل مواجه شد و این نشان می دهد که آنها (سعودی ها و گروههای وابسته) تنها خواهان ادامه تجاوز نظامی به یمن و ملت ما هستند.»

کنفرانس ژنو برای حل بحران یمن که هفته گذشته با حضور نمایندگانی از جنبش مردمی انصارالله و نیز هیاتی از ریاض (نمایندگان عبد ربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی و فراری یمن) برگزار شد، به بن بست رسید.

هیات ریاض روز جمعه گذشته با آتش بس حتی به صورت موقت موافقت نکرد و بدین ترتیب، مذاکرات صلح یمن در ژنو بی نتیجه پایان یافت.

انصارالله٬ عربستان را به دلیل اعمال پیش شرط های متعدد، مسئول شکست مذاکرات ژنو معرفی کرده است.

پیش از این نیز یک مقام سازمان ملل بعد از شکست تجاوز وحشیانه علیه ملت یمن و به نتیجه نرسیدن گفت وگوهای یمنی–یمنی در ژنو به دلیل کارشکنی ها و مانع تراشی های آل سعود، از تنگنا قرار گرفتن عربستان خبر داده و تاکید کرده بود که ریاض به یک پیروزی نیاز دارد تا آبرومندانه، تجاوز علیه یمن را متوقف کند اما کسی حاضر نیست برای اینکه عبدربه منصور هادی به قدرت بازگردد، بجنگد.

نیروهای نظامی عربستان از حدود سه ماه پیش در حمایت از منصور هادی رییس جمهوری برکنار شده یمن با کمک متحدان خود، مناطق مختلف این کشور را بمباران کرده اند که بر اثر آن نزدیک به سه هزار نفر کشته و هزاران نفر زخمی یا آواره شده اند.

رژیم عربستان که با اهداف خاصی از جمله بازگرداندن رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن به حکومت صنعا این جنگ را با فریب اذهان عمومی آغاز کرد، اکنون در باتلاق یمن گرفتار شده و به هیچ کدام از خواسته های خود نرسیده است.

در چنین شرایطی، اسماعیل ولد الشیخ فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن قرار است گزارش خود در مورد مذاکرات ژنو را بزودی به شورای امنیت ارایه دهد.


بازگشت به صفحه اصلی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی:
انتشار یافته: 0

نام:

متن نظر:

آخرین اخبار