bolet_teletype
به سایت خبری "جی کی" نیوز خوش آمدید
l_bolet_tele
آخرين بروزرساني 26 دی 99 ،‌ 06:33
bolet_tele
جی کی نیوز:قانون منع بکارگیری بازنشستگان درحالی در ورزش اجرایی شد که محمدصادق فرجی مجبور شد در تمکین از قانون، عطای ریاست در فدراسیون کاراته را به لقایش ببخشد و برود. هرچند که به گفته برخی چهره‌های رده‌بالای ورزش کشور تلاش‌ها برای بازگشت به کار فرجی همچنان ادامه دارد اما درنهایت وزارت ورزش حکم سرپرستی […]
کد خبر: 14048
تاریخ انتشار: دوشنبه ، 10 دی 1397 - 15 January , 2021

جی کی نیوز:قانون منع بکارگیری بازنشستگان درحالی در ورزش اجرایی شد که محمدصادق فرجی مجبور شد در تمکین از قانون، عطای ریاست در فدراسیون کاراته را به لقایش ببخشد و برود. هرچند که به گفته برخی چهره‌های رده‌بالای ورزش کشور تلاش‌ها برای بازگشت به کار فرجی همچنان ادامه دارد اما درنهایت وزارت ورزش حکم سرپرستی فدراسیون را به نام محسن آشوری دبیر سابق فدراسیون صادر کرد و مضاف بر آن از اول دی‌ماه ثبت‌نام برای پست ریاست فدراسیون را استارت زد تا به زودی تکلیف ریاست کاراته هم مشخص شود. هرچند تا دیروز که روز ششم ثبت‌نام کاندیداها بود خبری از ثبت‌نام فرجی برای تصاحب پست ریاست نبود اما اتفاقات عجیب این فدراسیون و دیدار اخیر منتقدان آشوری با او حسابی حاشیه‌ساز شده، به‌طوری که برخی منتقدان کاراته صراحتا مدعی شدند رئیس فدراسیون کاراته انتخاب شده و تنها نمایش آن باقی مانده. علیرضا کتیرایی مربی پیشین تیم ملی از جمله افرادی است که دست روی عملکرد محسن آشوری سرپرست فعلی فدراسیون می‌گذارد. او با طرح این سوال که مگر آشوری کیست که رئیس آتی فدراسیون کاراته باید توسط او تایید شود، در مصاحبه با خراسان استقلال مجمع فدراسیون کاراته را زیر سوال برد. او که معتقد است طی 12 سال اخیر فدراسیون کاراته هیچ‌گاه استقلال مدیریتی نداشته، موفقیت‌های اخیر این رشته را فقط و فقط مرهون زحمات ورزشکاران و مربیان دانست و نه ریاست فدراسیون.
کاراته هیچ‌گاه استقلال لازم را نداشته
متاسفانه در کاراته وقتی صحبت از انتخابات ریاست فدراسیون می‌شود، همواره انتخابات حول یک محور می‌چرخد و باید دید آقای ایکس از کدام کاندیدا حمایت می‌کند. این نشان می‌دهد که متاسفانه انتخابات ما تحت سلایق شخصی برگزار می‌شود، نه به صورت دموکراتیک. با این حال به صورت سوری انتخابات را برگزار می‌کنند که صورت مسئله را پاک کنند. این را هم بگویم که منظورم از آقای ایکس، آقای آشوری است. همیشه صحبت از این است که آیا آقای آشوری نظر مثبتی روی فلان فرد برای ریاست فدراسیون کاراته دارد یا خیر. این مسئله استقلال فدراسیون کاراته را زیر‌سوال می‌برد. ناظریان (‌رئیس اسبق فدراسیون) بالای یک دهه رئیس فدراسیون کاراته بود. از رفتن او 10، 12 سالی می‌گذرد و به تعداد همین سال‌ها فدراسیون کاراته رئیس و سرپرست عوض کرده. این نشان می‌دهد که کاراته ما در بحث مدیریتی استقلال و ثبات ندارد. بنابراین گرفتن نتایج خوب کاراته را نمی‌توان به پای استقلال و مدیریت خوب فدراسیون نوشت. بلکه بچه‌های ما با کمترین امکانات ممکن و با اتکا به تلاش و غیرت خود و زحمات مربیان‌شان موفق به ثبت چنین نتایجی شده‌اند. متاسفانه جوی در فدراسیون کاراته به راه افتاده که هرکسی که بخواهد کاندیدای ریاست این فدراسیون شود، به او می‌گویند اگر آشوری تو را تایید کند رئیس می‌شوی! سوال من این است که مگر آشوری کیست که بخواهد رئیس فدراسیون کاراته را تایید کند؟ البته من به شخص آشوری هم کاری ندارم. این وسط اتفاقی که می‌افتد، این است که جایگاه مجمع فدراسیون کاراته زیر‌سوال می‌رود و مشخص می‌شود که مجمع فدراسیون کاراته استقلال ندارد. این را هم بگویم درحالی که به گفته مسئولان ورزش کشور انتخابات ریاست فدراسیون کاراته قرار است تا پایان سال 97 برگزار شود اما شنیده می‌شود برخی به دنبال به تعویق انداختن این انتخابات هستند. اما امیدوارم این اتفاق رخ ندهد.
دوستان به دنبال بله‌قربان‌گو هستند
متاسفانه فضای کاراته ما طوری شده که اگر قرار است کسی وارد این سیستم شود، باید چشم‌اش را به روی واقعیت‌ها ببندد و فقط تعریف و تمجید کند. این موضوع با خصوصیات اخلاقی من و هم‌دوره‌ای‌هایم جور در نمی‌آید. قصد جسارت به کسی را ندارم اما انگار دوستان حاضر در فدراسیون همه دنبال بله‌قربان‌گو می‌گردند. من با بسیاری از قهرمانان و مربیان تیم ملی در رده‌های مختلف که صحبت می‌کنم اکثرا از شرایط موجود ناراضی هستند اما این موضوعات را به‌طور رسمی مطرح نمی‌کنند. بسیاری از این مربیان چندین ماه و بعضا چند سال است که حقوق نگرفته‌اند. جو فدراسیون طوری است که باید چشمانت را به روی واقعیت ببندی. به همین خاطر اصلا دوست ندارم وارد این فضا شوم. معتقدم انسان نباید خودش را ارزان بفروشد.
فرقی ندارد فرجی بیاید یا X و Y
از این‌که آیا فرجی دوباره در کسوت ریاست به فدراسیون کاراته برمی‌گردد یا خیر، اطلاعی ندارم و وارد فضای آن هم نشده‌ام. بحث من این است کسی که قرار است سکان هدایت فدراسیون را در دست بگیرد، دست‌کم از خودش استقلال داشته باشد. استقلال حلقه مفقوده کاراته طی چند سال اخیر است. روسای فدراسیون کاراته همیشه تحت‌تاثیر دیگران بوده‌اند. اگر قرار است سیستم همین باشد، دیگر فرقی نمی‌کند آقای فرجی بیاید یا آقای X و Y.
کاراته مدیون دهه هفتادی‌هاست
متاسفانه برخی افراد بی‌سواد کاراته‌ای که احکام قلابی دارند و مدعی هستند تحصیلات آکادمیک دارند، جوی راه انداخته‌اند و به دنبال حذف برخی افراد از این رشته هستند. این‌ها قصد دارند با دیوارکشی در این رشته و تقسیم کاراته به چند دهه مثلا دهه 70، اوایل 80، دهه 90، افتخاراتی که نسل گذشته کاراته رقم‌ ز‌ده را سانسور کنند. من باید به این دوستان بی‌سواد‌ بگویم که هیچ‌وقت نمی‌توانند نسل افتخارآفرین کاراته را از تاریخ این رشته حذف کنند. امثال کتیرایی، عموزاده، سعید آشتیانی، مجید عبدالحسینی، مهران بهنام‌فر، علیرضا تاجیک و بسیاری از بزرگان دیگر، جزیی از تاریخ کاراته هستند و هیچ‌گاه کسی نمی‌تواند این افراد را از کاراته حذف کند. چون اگر فدراسیون کاراته امروز درحال کسب افتخاراتی است، به خاطر وجود همان دهه هفتادی‌ها و هشتادی‌هاست که واقعا برای این رشته زحمت کشیده‌اند و راهی باز کردند که کاراته ما درحال حاضر ثمره آن را می‌بیند. در این زمینه خود آشوری می‌تواند شهادت دهد. استارت قهرمانی ما از زمان ریاست ناظریان در کاراته زده شد. نسلی آمد که شامل کتیرایی، عموزاده، عبدالحسینی، فریدخمامی، بهنام‌فر و… بود. ویشگاهی، حسن و حسین روحانی و غیره نسل بعدی کاراته را تشکیل دادند. حتی همین نسل فعلی کاراته هم زمانی ساخته شد که ناظریان مدیر تیم‌های ملی بود (در جریان مسابقات جهانی 2012). این‌ها را گفتم که دوستان بی‌سواد چشمانشان را به روی حقایق باز کنند.


بازگشت به صفحه اصلی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی:
انتشار یافته: 0

نام:

متن نظر:

آخرین اخبار