bolet_teletype
به سایت خبری "جی کی" نیوز خوش آمدید
l_bolet_tele
آخرين بروزرساني ۲۷ خرداد ۹۸ ،‌ ۰۸:۲۰
bolet_tele
جی کی نیوز ؛این گیاه خودرو که در اوایل زمستان در اراضی بیابانی و گندمزارهای استان های جنوبی بویژه بوشهر و خوزستان برداشت می شود، دارای ارزش غذایی فراوانی است و علاقمندان زیادی در این مناطق دارد.     نرخ این گیاه هم اینک در بازار گناوه بصورت دسته ای کوچک ۱۰۰ هزارریال و هر […]
کد خبر: 14056
تاریخ انتشار: پنج شنبه ، ۱۳ دی ۱۳۹۷ - 18 June , 2019

جی کی نیوز ؛این گیاه خودرو که در اوایل زمستان در اراضی بیابانی و گندمزارهای استان های جنوبی بویژه بوشهر و خوزستان برداشت می شود، دارای ارزش غذایی فراوانی است و علاقمندان زیادی در این مناطق دارد.

 

 

نرخ این گیاه هم اینک در بازار گناوه بصورت دسته ای کوچک ۱۰۰ هزارریال و هر کیلوگرم آن تا پنج میلیون ریال به فروش می رسد.

این گیاه همانند سیر بودار و طعم دهنده بسیار خوبی است، خوشمزه و خوش طعم، قوی و طبع بسیار گرمی دارد.

جیکه تنها در سال های پرباران می روید و در ۲ سه سال اخیر بدلیل کم بارشی رویشی نداشته است.

برای تشخیص و برداشت این گیاه بدلیل مشابه بودن گیاهان دیگری که ظاهرشان شبیه به آن است سخت و وقت زیادی می گیرد و شناخت آن برای همه امکان پذیر نیست و متخصصان خود را می طلبد.

مردم این منطقه از این گیاه چندین نمونه در سفره غذایی خود استفاده می کنند که به عنوان سبزی، خام خوری با نان و دیگر غذاها، استفاده در ته دیگ به جای پیاز و قاطی کردن با پلو و گمنه ( للک غذای محلی) شبیه سبزی پلو است.

پخت نوعی نان محلی معروف به بلبل ( Babal) جیکه ای از دیگر استفاده های مردم این منطقه از این گیاه است که شهرت و آوازه زیادی دارد.

طرز پخت بلبل جیکه ای بدین صورت است که آن را خرد کرده و با مخلوط کردن با فلفل و ادویه جات در وسط ۲ نان ریخته و بعد آنها را می پزند و پس از چرب کردن با روغن مصرف می کنند.

جیکه بدون ساقه است و به صورت ۲ تا ۳ برگ باریک و بلند از خاک سر می زند و بطور معمول برگ های آن مواج است و صاف رشد نمی کند.

این گیاه بوی خاصی دارد و در محل اتصال آن به زمین، دارای پوسته سفید و نازکی است که برگ ها را محافظت می کند.

جیکه، ساقه ای نیزه مانند از دل خود بیرون می دهد که در پوسته کیسه مانند که مثل نوک نیزه و گنبدی شکل است، تخم های خود را نگه می دارد.

ملو و خشو دو نمونه از گیاه جیکه است که ملو بوی تند تری دارد و بر برگ های آن پرزهای نازکی است و خشو ( خوشو ) بهتر و قیمتی است.

مردم این منطقه و کارشناسان غذایی معتقدند این گیاه خواص و مزایای فراوانی برای انسان دارد.

دارابودن آهن و فولیک اسید، ایمن کردن و بهبود سیستم بدن در برابر بیماری ها، کاهش احتمال بروز بیماری قلبی، حفاظت از سلامت پوست و استخوان و بافت های نرم از عمده خواص این گیاه است.


بازگشت به صفحه اصلی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 2504
انتشار یافته: ۰

نام:

متن نظر:

آخرین اخبار