bolet_teletype
به سایت خبری "جی کی" نیوز خوش آمدید
l_bolet_tele
آخرين بروزرساني 31 مه 20 ،‌ 03:34
bolet_tele
به گزارش جی کی نیوز ؛نشستی جهت رفع مشکلات اهالی جزیره خارگ با هماهنگی بخشداری و حضور معاون سیاسی ، اجتماعی و امنیتی استاندار و فرماندار بوشهر، فعالین اجتماعی و معتمدین جزیره خارک برگزار شد که بسیاری از مشکلات مطرح و توضیحاتی ارائه شد.  شناورهای مسافربری خارگ وضعیت مناسبی ندارند خورشیدی معاون سیاسی امنیتی استانداری […]
کد خبر: 14359
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه ، 25 آوریل 2019 - 31 May , 2020

به گزارش جی کی نیوز ؛نشستی جهت رفع مشکلات اهالی جزیره خارگ با هماهنگی بخشداری و حضور معاون سیاسی ، اجتماعی و امنیتی استاندار و فرماندار بوشهر، فعالین اجتماعی و معتمدین جزیره خارک برگزار شد که بسیاری از مشکلات مطرح و توضیحاتی ارائه شد.

 شناورهای مسافربری خارگ وضعیت مناسبی ندارند

خورشیدی معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر با اشاره به مشکلات مردم در جزیره گفت: خوشحالم از اینکه مردم  جزیره خارگ پیگیر مشکلات شهرشان هستند و این نشان از متعهد بودن شهروندان نسبت به شهر محل زندگی است و قطعا مشکلات بیان شده بصورت جدی پیگیری و گزارش آن به مردم ارائه می شود.

خورشیدی با اشاره به طرح امنیتی، اظهار کرد: طرح امنیتی در دوره های قبل تنظیم و جهت تصویب به شورای عالی امنیت ملی کشور ارسال شده است که در این طرح سعی کردیم همه چیز به خوبی رعایت شود اما نواقصاتی نیز خواهد داشت، وظیفه داریم همان تلاشی که برای هر شهروند دیگری در شهرهای بزرگ انجام می شود اینجا و در خارک هم انجام شود و مردم بدانند قطعا تمام تلاش خودمان را خواهیم کرد که حداکثر خواسته های مردم محترم جزیره  خارک را برآورده کنیم.

خورشیدی با اشاره به برخی از بند های طرح پیشنهادی شورای شهر، افزود: پیشنهادات و ملاحظات بخشدار،فرماندار، استانداری و حوزه امنیتی بررسی و دیده شده است ، طرح در حال پیشبینی و بازنگری است که امیدواریم پس از تصویب در تمامی مراحل طرح اصلاحات خوبی بخصوص در بخش تردد داشته باشد.

وی با بیان اینکه گردشگری در جزیره خارک باید تصریح شود، عنوان کرد: تاکید دارم در طرح میراث فرهنگی و گردشگری استان اقدامات خوبی انجام خواهد گرفت که در طرح جدید قصد داریم هرآنچه در این خصوص در طرح قدیم دیده نشده برای طرح امنیتی جدید لحاظ شود که پدافند غیر عامل دارای سازمان ، ساختار و سلسله مراتبی است و باید رعایت شود.

معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر با اشاره به آمار بیکاری در جزیره، بیان کرد: قرار نیست بهشت برین ساخته شود و هیچ جامعه بشری در هیچ جای کره زمین وجود نداشته که امار بیکاری آن صفر درصد باشد، مسلما در هر‌جامعه ای عده ای بیکار هستند و اگر قرار بود همه بر سر کار باشند چرا رقابت صورت می گیرد، امروز آمار بیکاری در  جزیره خارک زیر ۵٪ و در استان ۱۱ درصد است که  با این حال تاکید داریم استفاده از نیروهای بومی هر منطقه الویت باشد.

خورشیدی افزود:  برای حل مشکلات اشتغال ازجوانان انتظار می رود تعاونی های محلی راه اندازی کنند تا با این حرکت کارآفرینی رونق بگیرد، جوانان بیکار جزیره با کنار هم گذاشتن سرمایه های شخصی و اولیه خود شغل ایجاد کنند و نیاز نیست در حد یک حقوق بگیر باقی بمانیم، اگر جوانان بیکار جزیره خارک قصد راه اندازی تعاونی و شرایطی برای  کارافرینی داشتند در استان موانع بر سر راه انان وجود نخواهد داشت و حمایت خود را اعلام می کنیم.

معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر ابراز کرد: در خصوص نحوه خرید و واگذاری شناور خط دریایی خارگ به بوشهر که از طریق مصوبات دولت خریداری شد رضایتمندی وجود ندارد که اگر در زمان خدمت من این اقدام صورت می گرفت قطعا اجازه نمی دادم اما اینکه حرکت های مثبتی در حال انجام است که وضعیت تردد شناور بهتر شود.

 

حواشی مراسم:

بیشتر شهروندان و حاضرین در جلسه موضوع کارت های بومی و شهروندی مطرح کردند که اخیرا باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی شده است و در روزهای اولیه روی کار آمدن کارت شهروندی قرار بر این بود که بواسطه تفکیک شهروندان بومی و غیره بتوان از این بستر به نفع بومیان استفاده کرد و خدماتی مانند استفاده از پرواز ، خدمات درمانی، اشتغال و غیره استفاده کرد اما با گذشت زمان این کارت تنها برای تردد و ایاب ذهاب مورد استفاده قرار گرفت؛ تفکیک کارت ها بر اساس رنگ بندی مشخص شده اند که برخی از شهروندان نسبت به باطل شدن و عدم توجه به صدور کارت المثنی بومی اعتراض کردند.

در این جلسه یکی از شهروندان عنوان کرد: گاهی آرزو میکنم کاش من یک بومی نبودم ، در صف اشتغال جوانان بومی انتهای صف قرار دارند و هستند غیربومی هایی که ساک به دست از خارج جزیره با پرواز به این جا میان و مستقیما به کاری که از قبل براش در نظر گرفته شده مشغول بکار می شوند این در حالی است که ما جوانان خارکی باید به همه جا سر بزنیم به همه خواهش کنیم شاید بتوانیم با داشتن مدارک تحصیلی بالا حداقل مشغول به کار شویم آن هم بصورت پروژه ای …

جزیره خارگ از دسترس خارج است

یکی از حاضرین در جلسه با انتقاد از میراث فرهنگی جزیره خارگ، افزود: میراث فرهنگی خارک میراثی ارزشمند و گران بها، از هزاران سال پیش است، که امروز مورد بی توجهی قرار گرفته است میراث فرهنگی، در هر کجا، ارزشمندترین یادگار گذشتگان به شمار می‌روند و همواره مورد توجه مردم و مسئولین قرار می‌گیرند که برای حفظ آن‌ها، تلاش های بسیاری می‌شود، چرا که هزاران راز و رمز از گذشتگان، تاریخ، فرهنگ، آداب، سنن و شیوه زندگی مردمان گذشته را در خود نهفته است امیدواریم اقدامات خوبی در بخش گردشگری و جذب توریست صورت گیرد پیشرفت مسئله گردشگری در جزیره خارک در گرو ورود گردشگران است که  مسئولین استانی مسائل و مشکلات  پیش روی گردشگران را از میان بردارند.

وی عنوان کرد: مسولین در برخی مواقع ضوابط را فدای روابط نکنند، یکی از مشکلات اصلی اخیر مردم خارگ تردد نکردن لندینگ کرافت ها بوده که  مشکلات زیادی در تهیه مایحتاج اولیه بوجود آورده است هوا خراب است! نه کشتی می‌رود، صندلی خالی هواپیمایی هم وجود ندارد. حال و وضع این روزهای جزیره خارگ چنین است، نه راهی برای ورود وجود دارد نه برای خروج؛ جزیره از دسترس خارج است.

این شهروند خارگ تصریح کرد: در عصری که ایاب و ذهاب به عنوان یک مشکل ابتدایی قلمداد می‌شود و بسیاری به راحتی هزاران کیلومتر را بدون هیچ دغدغه‌ای طی می‌کنند؛ مشکل تردد برای اهالی جزیره خارگ دردی قدیمی است که در شرایط نامساعد جوی حادتر می شود، براین اساس، چند روزیست که خلیج فارس باردیگر طوفانی و مواج شد، تردد شناورها از خارگ به بوشهر یا گناوه که نزدیک‌ترین خشکی به این جزیره است، بسیار محدود و عملا در آخر هفته متوقف شد.

وی ادامه داد: این موضوع در کنار مشکل جدی برای ایاب و ذهاب کارکنان و ساکنان جزیره که گروه دوم امکان استفاده از پروازهای فرودگاه خارگ را هم ندارند، باعث کمبود مواد غذایی خصوصا تره‌بار و آرد موردنیاز نانوایی در جزیره شده است، مشکلی که برای اهالی جزیره نمایان کرده است تعطیلی مغازه‌های تره بار و برخی نانوایی ها که ذخیره آردشان خاتمه یافته نتیجه آن بوده است.

 

نبود انبار ذخیره مواد غذایی برای شهروندان جزیره خارگ

یکی از فعالین اجتماعی عنوان کرد : طرح جامع شهری خارک بیش از ۱۴ سال یا به عبارتی به گفته برخی ها ۱۶ ساله است که در حال پیگیری هستند و متاسفانه هنوز نتیجه ای نداشته است که برخی این طرح را به نفع  مردم و برخی نیز به ضرر مردم می دانند و مردم بین نفت و شهر ماندگار شدند؛ دقیقا نمیدانند باید چه چیزی را انتخاب کنند چه چیزی به سلاح انها است، کسی متاسفانه شفاف سازی به صورت واقعی انجام نمیدهد، ریاست شورا یک روز طرح جامع شهری را بحرانی عنوان می‌کند و شخص دیگری مشکل را در شورای عالی امنیت ملی اعلام می کند.

یکی از معتمدین حاضر در جلسه عنوان کرد : وضعیت بازاریان جزیره خارک بسیار ناامیدکننده است و شرکت‌های بزرگ مستقر در جزیره از مغازه‌ها خرید نمی‌کنند و اکثریت خرید خودشان را از بیرون از جزیره انجام می‌دهند که این باعث شده کسبه دچار مشکل شوند و انتظار داریم اقدامی صورت بگیرد تا تمامی شرکت‌ها خریدهای روزانه را از بازار داخلی تهیه کنند تا باعث رونق و رشد جزیره شود.

وی عنوان کرد: وعده مسئولان استانی طی چند سال اخیر برای فعالیت شناوری که قادر به فعالیت در شرایط نامساعد جوی باشد عملی نشده است،هرگاه شرایط دریایی مواج می شود، مشکلات جزیره نشینان هم آغاز می شود، چرا که انباری برای ذخیره سازی آرد یا مواد غذایی وجود ندارد، متاسفانه در شرایطی که مردم خارگ با مشکل جدی تردد به خشکی مواجه و شاهد کمبود اقلام غذایی هستند، خبری از پیگیری موثر مسئولان استان و شهرستان نیستیم، آن هم برای نقطه ای که مرکز صادرات ۹۵ درصد نفت کشور می باشد

این شهروند خارگ افزود: بارها جلساتی در سطح مدیران عالی استان برای رفع مشکل ایاب ذهاب خارگ گرفته شده، ولی خروجی قابل ذکر تاکنون برای مردم این جزیره مقاوم قابل لمس نبوده است که مردم انتظار دارند در شرایط خاصی نظیر روزهای اخیر که عدم تردد شناورها باعث کمبود اقلام غذایی در خارگ شده، مدیران نفتی و استانی از ظرفیت فرودگاهی برای رفع این مشکل تمهیداتی بیندیشند و با بی تفاوتی از ماجرا نگذرند.

لازم به ذکر است دیگر مشکلی که عنوان شد موضوع زیر ساخت های آموزشی جزیره خارک بود که متاسفانه دو مدرسه در جزیره تخریب شده است و امروز هردو نیمه کار رها شده اند از مسولین و مدیر کل آموزش و پرورش و مدیر کل نوسازی مدارس استان خواهشمندیم در خواستند ارند نگاه ویژه ای به مشکلات آموزشی جزیره داشته باشند ، دانش آموزان جزیره به ناچار و نبود مدرسه به اندازه کافی در کلاس های فشرده درس می خوانند .

مستقر نبودن مسولین بنیاد شهید در جزیره یکی دیگر از مسائلی بود که شهروندان عنوان کردند سالیان به همین منوال ادامه داشته، معاون استانداری  در جلسه قول دادند که ریاست بنیاد شهید در جزیره خارک مستقر خواهند شد.


بازگشت به صفحه اصلی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 7771
انتشار یافته: ۰

نام:

متن نظر:

آخرین اخبار