bolet_teletype
به سایت خبری "جی کی" نیوز خوش آمدید
l_bolet_tele
آخرين بروزرساني 31 مه 20 ،‌ 03:34
bolet_tele
مدهاست که عملکرد شهردار خارک، شورا و شهرداری را دچار حاشیه کرده است. در ماه های گذشته، نارضایتی اعضای شورای جزیره خارک از عملکرد شهردار آن قدر ادامه یافت تا سرانجام، عبدالحمید صفایی ـ شهردار ـ را به جلسه پاسخ به سوالات شورا کشاند؛ سوالاتی که پاسخ هایشان در نهایت دو نفر از اعضا را راضی […]
کد خبر: 14441
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه ، 9 می 2019 - 31 May , 2020

مدهاست که عملکرد شهردار خارک، شورا و شهرداری را دچار حاشیه کرده است. در ماه های گذشته، نارضایتی اعضای شورای جزیره خارک از عملکرد شهردار آن قدر ادامه یافت تا سرانجام، عبدالحمید صفایی ـ شهردار ـ را به جلسه پاسخ به سوالات شورا کشاند؛ سوالاتی که پاسخ هایشان در نهایت دو نفر از اعضا را راضی نکرد تا صفایی در آستانه استیضاح قرار گیرد.

به گزارش جی کی نیوز و به نقل از فکرشهر، جلسه پرسش از شهردار خارک و معاونینش، با حضور همه اعضای شورا، برخی شهروندان و فعالین اجتماعی خارک و پس از تذکر کتبی ۲۶ فروردین ماه ۹۸ و عدم اصلاح  برخی امور و همچنین تذکرات مکرر قبلی یا درخواست دو عضو شورا برگزار شد و مسایلی چون نابسامانی در واحد عمران، عدم اولویت بندی و نیز دوباره کاری در اجرای پروژه ھا،درخواست های مکرر شهردار برای افزایش حقوق و مزایا، ھدر رفت منابع، جذب و استخدام غیرقانونی نیرو در شهرداری، عدم توجه و انجام برنامه ھای فرھنگی, هدم تعیین تکلیف بدهی های شهرداری، انحرافات در بودجه سال ٩٧، عدم توجه به مکاتبات شورا و …، از جمله سوالات مطرح شده در این نشست بود.

رییس شورای خارک در این نشست، گفت: در ابتدای شروع به کار دوره پنجم سعی داشته و داریم که  به صورت جهادی مشکلات جزیره خارک را حل کنیم؛ اما عده‌ای حاشیه‌سازی می کند و ما واقعاً انتظار داشتیم همه اعضا در کنار شورا باشند و به هدایت درست قطار در حال حرکت شهرداری، کمک کنند.

مهدی بخشی افزود: متاسفانه از زمان روی کار آمدن من به عنوان رییس شورا در شهریورماه سال ۹۷، عده ای به جای کمک به حل مشکلات شهر سعی بر سنگ اندازی و حاشیه‌سازی زیادی کردند که هدف های مشخصی در سر داشتند.

وی گفت که با کمک شهردار، دیدارهای با مسوولین استان داشته اند و کارهای بزرگی در این زمینه در خارک انجام شده و در سال اخیر شهرداری به جایگاهی رسیده که توانستیم به مسوولین درون شهری و استانی اثبات کنیم شورا به معنای واقعی یک ارگان و نهاد مستقل است.

به گزارش «فکرشهر» در ادامه این نشست، رییس شورا، ۹ سوال طرح شده از سوی دو عضو شورا را مطرح کرد و صفایی نیز به سوالات پاسخ داد که پرسش و پاسخ ها در ادامه می آید:

سوال ۱- نابسامانی در واحد عمران، عدم اولویت بندی و نیز دوباره کاری در اجرای پروژه ھا که باعث ھدر رفت منابع، عدم رفع نیازھای واقعی شهر و نارضایتی مردم و شھروندان گردیده است. لازم است دلایل و توجیھات لازم ارائه گردد.

شهردار خارک در پاسخ به این سوال گفت: موافق وجود کمبودها و مشکلاتی در زمینه های مختلف کارهای عمرانی هستم و به شدت مخالف نوع کار و روند اجرای کارهای عمرانی هستم، برخی نیروهای واحد عمران از لحاظ راندمان کاری و توان علمی، همچنین در بحث نظارت بسیار ضعیف هستند.

وی افزود: با توجه به پیگیری هایی که در زمینه جذب نیروی متخصص واحد عمران داشتیم، متاسفانه کسی حاضر به انتقالی به شهرداری خارک نیست، لذا در این مدت طی دو بار مسوول واحد عمران را جابجا کرده ایم که موثر نبوده است در نهایت با همفکری و برنامه ریزهایی که داشتیم مقرر شد به جهت ارتقای دانش نیرو های واحد عمران، کارشناسان متخصص در این زمینه را به شهرداری خارک دعوت کنیم.

شهردار با اشاره به آسفالت برخی کوچه ها و معابر و ایجاد کانال ها گفت: شورا مجوزی مبنی بر جذب نیروی جدید و متخصص در واحد عمران به من نداده است اما با این حال کارهای زیادی در این دوره صورت گرفته است و امیدواریم با آموزش هایی که در آینده نزدیک به پرسنل واحد عمران خواهیم داد، بخش عمده ای از مشکلات مرتفع شود.

سوال ۲- پیگیری ھای مکرر شھردار با اعضای شورا در خصوص افزایش غیر قانونی و نامتعارف حقوق و مزایای شغلی خود به چه علت است؟ در حالی که حقوق و مزایای ایشان را استانداری بوشهر تعیین و ابلاغ می نماید و امکان افزایش حقوق و مزایای شھردار از طرف شورا کاملاً غیر قانونی است. لطفا مقرر فرمایید جھت تنویر افکار و شفافیت موضوع، شیوه و روش کار به طور دقیق مشخص و ارائه گردد.

شهردار در پاسخ به این سوال، گفت که تا کنون ریالی مازاد بر حقوق قانونی خود دریافت نکرده و ادامه داد: قبل از ورودم به شهرداری خارک، با توجه به شرایط خاص جزیره، آقای باقری به نمایندگی از شورا قول دادند تا حقوق و مزایای مفیدی را در نظر بگیرند، این در حالی است که شورا در این زمینه بدقولی کرده است.

سوال ۳- علیرغم ابلاغ دستورالعمل ها و بخشنامه ها و نامه متعدد از سازمان  شهرداری ها و دهیاری های کشور (نامه شماره ٢١١٢۴ مورخ ٣١/٠۵/٩۶)، استانداری بوشھر (نامه شماره ١٩١٧/م/ مورخ ٠٧/٠۶/٩۶)، بخشنامه بودجه سال ٩٧(بند۱۰) -، بخشداری ویژه خارک ( نامه شماره ٣۴۵ – /مورخ ٢٣/٠٣/٩٧) و شورای اسلامی شھر خارک (نامه شماره ٣٨۵/ش خ مورخ ٢٣/٠٧/٩۶ ) که ھرگونه جذب و به کارگیری و تبدیل وضعیت نیروی انسانی را تحت ھر عنوان در شھرداری ھا بدون اخذ مجوزھای لازم، ممنوع و خلاف قوانین و مقررات دانسته، اما متاسفانه شھردار خارک اقدام به جذب بدون مجوز نیروی انسانی در شھرداری خارک نموده که موجب نارضایتی و شکواییه ھای متعدد مردم در تبعیض استخدام و عدم رعایت عدالت استخدامی به عملکرد شھرداری شده است. مقرر فرمایید توضیحات لازم و مجوزھای جذب و نحوه گزینش نیروھا به شورا ارائه شود.

شهردار خارک در این باره گفت: نیروی جدیدی به شهرداری خارک اضافه نشده، بلکه جایگزین شده اند! آقای امانی به جای خانم موسوی در دفتر شورا و آقای افراسیابی به جای آقای پیام در روابط عمومی که لازم به ذکر است هر دو بومی  جزیره هستند.
وی، اشاره ای نیز به جذب نیرو در سنوات گذشته کرد که با واکنش باقری آ عضو شورا ـ مواجه شد. باقری گفت: استخدام و جذب نیرو در دوره گذشته پس از طی کردن پروسه اداری و قانونی و با مصوب شورا انجام شده است، این درحالی است که نیروهای به کار گرفته در دوره فعلی، بدون نامه به شورا و انجام دادن مراحل قانونی بوده است.

بخشی ـ رییس شورا ـ نیز گفت: دو نیروی جایگزین فعلی به صورت کارتکستی و روزمزد بود که مدیر مجموعه با اختیار خود می تواند اقدام به جذب آن ها کند و نیازی به طی کردن آن مراحل نداشته است و جذب این دو نفر در جلسه شورا بوده و با رای اکثریت را دارا است.

سوال ۴ – عدم توجه و انجام برنامه ھای فرھنگی مناسب و به موقع در این دوره شورا که در این خصوص، برای شاخص ترین برنامه اجرا شده توسط شھرداری می توان به کنسرت رضا صادقی که در شب سوگواری برنامه ریزی و ھماھنگی شده بود، اشاره کرد.

شهردار پاسخ داد: در سال گذشته جشن های زیادی به مناسبت های مختلف انجام گرفت، مثل همایش های پیاده روی، تجلیل از ورزشکاران و قهرمانان جزیره، جشن شب یلدا، همایش پیاده روی انقلاب اسلامی و من یک انقلابی هستم؛ اما در خصوص جشن رضا صادقی عرض کنم این مراسم قرار بود در دهه فجر انجام گیرد که مسوول فرهنگی دهه، حاج آقا راغبی، به دلیل دهه فاطمیه تاریخ برگزاری جشن را تغییر دادند و تاریخ مذکور به تایید دبیر ستاد برگزاری دهه فجر در بخشداری رسید که مقرر شد در ۹۷/۱۱/۲۹ برگزار شود و در نهایت، جشن قبل از اذان مغرب و عشا برگزار شد!

سوال ۵ – علیرغم ضرورت و حساسیت شورا مبنی بر تعیین تکلیف و مشخص نمودن بدھی ھای شھرداری، بسیاری از مطالبات اشخاص طلبکار بررسی نھایی و تعیین تکلیف نشده است و صورت وضعیت ھای قطعی پروژه های تکمیل شده سنوات قبل نیز تعیین تکلیف نشده است.

شهردار خارک در این باره اظهار داشت: در ابتدای ورود من به شهرداری لیستی تنظیم کردیم از تمامی بدهی های شهرداری و طی نامه ای به شورا ابلاغ شد که مقرر شد پس از بررسی مطالبات توسط شورا جهت برنامه ریزی و پرداخت به شهردار اطلاع رسانی شود که بخشی از بدهی ها و مطالبات انجام گرفت و هیچ گونه صورت جلسه ای مبنی بر اقدام نسبت به مابقی مطالبات صورت نگرفت. در این بین، مطالبات و بدهی هایی وجود داشت که بعضا پس از بررسی های لازم مشخص شد میزان بدهی ها با واقعیت نزدیک نیست.

رضایی ـ رییس امور مالی شهرداری ـ نیز گفت: پس از الویت بندی بدهی های شهرداری تا سقف ۵۰ میلیون تومان پرداخت و تعیین تکلیف شد؛ همچنین اکثریت پرونده‌های بالای ۵۰ میلیون تومان تعیین تکلیف شدند به جز دو مورد و همچنین در تاریخ ۹۸/۰۲/۰۹ نامه ای مبنی بر برگزاری کمیسیون پرداخت دیون در سال جاری به شورا انجام شده است.

سوال ۶-  بی توجھی و عدم ارائه پاسخ به مکاتبات شورا که برخی از آنھا ذیلاً ارائه میگردد:
– عدم ارائه اسناد و مدارک طراحی و برآورد پروژه دفع آب ھای سطحی که قبلا توسط مشاور تھیه شده است.
– عدم ارائه لیست پرداختی دیون به مبلغ ۵٧٧ میلیون تومان (جلسه شماره ١۵۴٠ مورخ ٠٧/١١/٩٧)
– عدم ارائه ریز ھزینه در ردیف ھای پیاده روسازی بودجه سال ٩٧ که مبلغ ٨۵٠ میلیون تومان از سقف اعتبارات مصوب سال ٩٧ ھزینه شده است.
ـ عدم ارائه به موقع گزارشات درآمد ھزینه ماھیانه.

عبدالحمید صفایی در پاسخ گفت: در خصوص این سوال هیچگونه مکاتبه ای از سمت شورای شهر با ما نشده است و مکاتبه لیست پرداختی دیون به مبلغ ۵٧٧ میلیون تومان وجود ندارد!!

سوال ۷ ـ عدم حضور به موقع روزانه شهردار در محیط کار و ھمچنین عدم حضور منظم در سازمان در طول ماه که باعث بی نظمی کارکنان و بی انگیزگی آنان شده است.

شهردار در این باره نیز گفت: من هر روز اول صبح همیشه قبل از ساعت ۸ با جناب آقای سعیدی ریاست حراست شهرداری تماس گرفته و به اتفاق ایشان در محل کار حاضر می شوم این در حالی است که نگهبانی شهرداری کلیه ورود و خروج ها را به ثبت می رسانند. در برخی مواقع بعضا قبل از ورود به شهرداری به اتفاق ریاست حراست مستقیما به پروژه های عمرانی در سطح شهر و در حال انجام سرکشی هایی انجام می دهیم.

سوال ۸ ـ عدم پیگیری حسابرسی اسناد مالی سال ٩۶ شھرداری خارک در موعد مقرر که تاکنون انجام نشده است.

عبدالحمید صفایی در پاسخ به این مساله گفت: در این باره قانون گذار مشخص کرده حسابرسی به عهده شورای شهر است که در این امور، پس از معرفی حسابرس، ما موظف به همکاری با آن هستیم. آخرین قرارداد و معرفی حسابرس، اسفند سال ۹۷ است که ما بلافاصله با ایشان همکاری های لازم را داشته ایم. حسابرسی سال ۹۳ و ۹۴ به اتمام رسیده اند، همچنین حسابرسی سال ۹۵ در دست اقدام است و امیدواریم تا پایان خرداد سال جاری این موضوع به اتمام برسد.

سوال ۹- وجود انحرافات در بودجه سال ٩٧ و عدم اولویت بندی و توجه به نیازھای واقعی شھر، در این خصوص تملک و تعریض معابر، ایستگاه آتش نشانی و شھربازی مسقف از جمله نیازھای ضروری شھر بوده که بدون جذب اعتبار در طول سال در سایر بخش های عمرانی شامل پیاده روسازی ھزینه و دچار انحراف بدون مصوبه شورا شده است و در برخی پروژه ھا نیز دوباره کاری و مصالح با کیفیت پایین استفاده شده است.

شهردار خارک در این باره اظهارداشت: انحراف بودجه زمانی مشخص می شود که تفریغ بودجه توسط حسابرس رسمی و قسم خورده مشخص شده باشد. در سال گذشته ما پیش بینی هایی در خصوص پیاده روسازی داشتیم از دو منبع، که یکی از اعتبارات تملک و دیگری از اعتبارات داخلی بوده است.

وی ادامه داد: در خصوص تغییر پروژه ها از پیمانی به امانی پیشنهاد ما در ابتدای ورودمان بوده که در راستای کاهش هزینه ها، پروژه ها به سمت امانی تغییر کرد؛ به دو دلیل که یکی را می توان حداقل سود یک پیمانکار در پروژه ها که ۳۰ درصد است و ۲۰ درصد کسورات قانونی آن است، دانست با این حساب، حتی اگر ۲۰ درصد پرتی کار باشد، همچنان ۳۰ درصد به نفع شهرداری است. پروژه های ذیحساب ارتباطی به شورای شهر ندارند. متمم بودجه شهرداری به تصویب شورا رسیده است که همین امر خود مجوزی است برای شورای شهر و تخلفات و انحرافات احتمالی پس از تفریغ بودجه مشخص می شود.

صفایی گفت: تنها پروژه به جای مانده از سال گذشته، شهر بازی مسقف است که به دلیل نبود زمین کار متوقف بود. ناظرین شهرداری دوره های آموزشی خواهند دید که پس از اتمام دوره امتحانی از آنها گرفته خواهد شد و در صورت رضایت بخش نبودن، برخورد لازم انجام خواهد شد.

هر چند این پرسش و پاسخ ها انجام شد، ولی دو عضو شورای خارک که طرح سوالات را انجام داده بودند، از پاسخ ها راضی نشدند و اعلام کردند که استیضاح شهردار را در دستور کار قرار خواهند داد.


بازگشت به صفحه اصلی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 7771
انتشار یافته: ۰

نام:

متن نظر:

آخرین اخبار