bolet_teletype
به سایت خبری "جی کی" نیوز خوش آمدید
l_bolet_tele
آخرين بروزرساني ۰۳ اسفند ۹۸ ،‌ ۱۲:۱۱
bolet_tele
جی کی نیوز؛مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر گفت: انتقال آهوان خارگ به زیستگاه‌های مکمل و مشابه در استان جزو اولویت اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر است.
کد خبر: 15012
تاریخ انتشار: سه شنبه ، ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - 22 February , 2020
به گزارش جی کی  نیوز، فرهاد قلی نژاد ظهر سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای حفظ تعادل زیستی و مدیریت جمعیتی آهوان با توجه به شرایط خاص جغرافیایی و اجتماعی جزیره خارگ به ویژه محدودیت زیستگاهی به دلیل کمبود فضای زیستی و غذا در جزیره اجرایی ترین راهکار کنونی خروج تعدادی از آن‌ها از جزیره و تعدیل جمعیت این وحوش در حد استانداردهای زیستگاهی است.

وی با به این اینکه شرایط اجتماعی و امنیتی جزیره در کنار شرایط جغرافیایی عواملی است که عملیات تعدیل و خروج آهوان را با چالش روبرو می‌کند گفت: تردد دریایی برای خروج آهوان و نیاز به گرفتن مجوزهای متعدد برای خروج وحوش با توجه به شرایط این جزیره عملیات موردنظر را با کندی روبرو می‌کند.

قلی نژاد افزود: بخشی از آهوان می‌تواند به زیستگاه‌های مستعد این پستاندار در کشور منتقل شود که ملاک‌های انتخاب زیستگاه از یک‌طرف همگرایی ژنتیکی بین آهوان پیرامون زیستگاه انتخاب‌شده و آهوان خارگ و از طرف دیگر لزوم وضعیت مناسب جغرافیایی، توپوگرافی محل و به خصوص شرایط مساعد حفاظتی از این‌گونه است.

اجرای طرح حفاظت از آهوان

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان بوشهر گفت: برای حفظ بقای از حدود ۹۰۰ رأس آهوی موجود در جزیره خارگ از توابع شهرستان بوشهر طرح حفاظت از آن‌ها در این جزیره اجرایی می‌شود.

قلی نژاد افزود: برای حفظ بقای این آهوان علاوه بر اجرای طرح حفاظت از آهوان خارگ که با برنامه‌هایی ازجمله کاهش تصادفات جاده‌ای، ایمن‌سازی راه‌ها و اقدامات پیشگیری و کنترل بیماری همراه است برنامه‌ریزی جهت کاهش جمعیت کنونی نیز در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان بوشهر عنوان کرد: عقد تفاهم‌نامه با شرکت نفت فلات قاره در پشتیبانی از آهوان خارگ از نظر مساعدت در تأمین علوفه و کنترل بیماری و همچنین همکاری در انجام پروژه تعیین وضعیت ژنتیکی آهوان جزیره از اقدامات در حال اجراست.

وی بابیان اینکه بیش‌ترین تأثیر بروز بیماری در آهوان خارگ مربوط به اوایل دهه هشتاد به خصوص سال‌های ۸۲ و ۸۳ در اثر بیماری “جرب” بوده که جمعیت آهوان را از هزار رأس به کمتر از صد رأس رساند اضافه کرد: جرب یک بیماری انگلی خارش‌دار و عامل آن بندپایی از گروه هیره‌ها به نام هیره خارشی است.

قلی نژاد با اشاره به اینکه سایر موارد بیماری در سال‌های اخیر که باعث تهدید جمعیت آهوان شده به صورت بسیار محدود و مقطعی بوده است گفت: طی رایزنی‌های انجام‌شده در سالیان گذشته، شبکه دامپزشکی شهرستان بوشهر بازدیدهایی از جزیره را در دستور کار خود قرار داده است و در سال جاری یک دامپزشک نیز در اداره کل محیط‌زیست استخدام شد که (تا زمان امکان حضور دائم یک دامپزشک) عملیات سرکشی و بازدید مستمر و دوره‌ای از آهوان جزیره در حال انجام و در ماه‌های اخیر بازدیدهای مستمر و بررسی آبشخورها نیز انجام‌گرفته است.

بزرگ‌ترین مشکل تهدیدکننده آهوان

وی بابیان اینکه در حال حاضر محدودیت زیستگاهی و تردد آهوان از محل‌های خیابان‌ها و راه‌های مواصلاتی در جزیره بزرگ‌ترین مشکل تهدیدکننده آهوان است عنوان کرد: افزایش جمعیت این چالش‌ها را بیشتر می‌کند طوری که سالانه حدود صد رأس آهو به واسطه تلفات جاده‌ای در جزیره تلف می‌شوند.

قلی نژاد یادآور شد: شرایط خاص و وضعیت دسترسی آهوان باعث می‌شود با وجود اقدام‌های دامپزشکی و تیمار، بیشتر تصادفات جاده‌ای به مرگ آهوان منجر شود.

وی بابیان اینکه باوجودآنکه طبق روال و متد علمی جهانی از در دسترس ترین روش‌های تعدیل جمعیت، صدور پروانه شکار وحوش است در جزیره خارگ به واسطه شرایط خاص امنیتی و اجتماعی این‌گونه، هیچ‌گاه این رویه در دستور کار محیط‌زیست نبوده است. ادامه داد: ازاین‌رو شایعاتی مبنی بر مجوز شکار و یا صادرات گوشت آهو به‌طور کامل بی‌اساس و کذب است.

وی بیان کرد: ساکنان جزیره خارگ علاقه خاصی به آهوان داشته به طوری که شکار آهوان از سوی بومیان صورت نمی‌گیرد و جامعه بومی و محلی در حفاظت از گونه همواره همکاری و همراهی‌های جدی داشته و با هرگونه شکار و آسیب به جمعیت آهوان مخالف هستند.


بازگشت به صفحه اصلی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 6446
انتشار یافته: ۰

نام:

متن نظر:

آخرین اخبار