bolet_teletype
به سایت خبری "جی کی" نیوز خوش آمدید
l_bolet_tele
آخرين بروزرساني 01 بهمن 00 ،‌ 08:19
bolet_tele
جی کی نیوز : معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهرگفت: همزمان با صدور اطلاعیه سازمان غذا و داروی کشور در خصوص موضوع وجود ترکیباتی مضر در فرآورده‌های رانیتیدین اقدام لازم برای جمع‌آوری آن در این استان انجام شد.
کد خبر: 16217
تاریخ انتشار: سه شنبه ، 2 اردیبهشت 1399 - 22 January , 2022

به گزارش جی کی نیوز از علوم پزشکی بوشهر، دکتر یحیی رضایی روز یکشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: نتیجه جمع بندی بررسی‌های آزمایشگاهی از سوی مراجع معتبر بین‌المللی و داخلی، جمع‌آوری این فرآورده از سطح عرضه است.

وی اظهارداشت: باتوجه به نتایج آزمایشگاهی مشخص شده است، در طول زمان مصرف این فرآورده سطوح پایینی از ناخالصی نیتروزامین بنام NDMA بوجود می‌آورد که مصرف طولانی مدت آن برای سلامتی مضر است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: طی نامه‌ای رسمی، در خصوص جمع‌آوری رانیتیدین به تمامی داروخانه‌های سطح استان اعم از خصوصی و دولتی و تمامی مراکز درمانی دانشگاهی و غیردانشگاهی همچنین سازمان نظام پزشکی استان به منظور اطلاع رسانی به جامعه پزشکی جهت عدم تجویز داروی نامبرده، اقدام شده است.

رضایی یادآورشد: تمام مراکز عرضه این دارو از زمان دریافت نامه این معاونت ملزم به جمع‌آوری و عدم فروش به بیماران هستند زیرا برای همیشه از چرخه توزیع در بازار دارویی حذف شده‌است .

وی گفت: شرکت‌های پخش موظف به برگشت تمامی فرآورده‌ها از همه مراکز توزیع دارو هستند و در صورت مشاهده فروش در داروخانه، این معاونت با داروخانه متخلف طبق قوانین و ضوابط برخورد خواهد کرد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: داروهای مختلفی وجود دارد که با بلوکه کردن گیرنده H2 و یا مکانیسم‌های دیگر در بدن مانع از ترشح بیش از حد اسید در دستگاه گوارش و جلوگیری از ناراحتی در دستگاه گوارش می‌شود که از جمله آنها می‌توان به فاموتیدین، سایمیتیدین، امی پرازول، اس امپرازول، پنتوپرازول و داروهایی از این قبیل اشاره کرد.

وی یادآورشد: به تمام مصرف‌کنندگان رانیتیدین توصیه می‌شود در صورت مصرف این دارو ضمن قطع دارو با پزشک معالج خود برای استفاده از داروی جایگزین مشورت کرده و از مصرف خودسرانه داروی دیگر پرهیز کنند.

رضایی تاکید کرد: مردم می توانند درصورت مشاهده فروش داروی رانیتیدین از سوی داروخانه‌ها از طریق سامانه تلفنی 190 به این معاونت شکایت خود را اعلام کنند.


بازگشت به صفحه اصلی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی:
انتشار یافته: 0

نام:

متن نظر:

آخرین اخبار