bolet_teletype
به سایت خبری "جی کی" نیوز خوش آمدید
l_bolet_tele
آخرين بروزرساني 30 دی 00 ،‌ 04:26
bolet_tele
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران دستاوردهای یکساله این شرکت را به مناسبت هفته دولت تشریح نمود.
کد خبر: 16854
تاریخ انتشار: پنجشنبه ، 6 شهریور 1399 - 20 January , 2022


به گزارش جی کی نیوز دکتر عباس اسدروز، مهمترین اقدام‌ها و دستاوردهای شرکت پایانه های نفتی ایران بعنوان آخرین زنجیره ارزش نفت را تشریح کرد و گفت :   

شرکت پایانه های نفتی ایران در سال گذشته با وجود چالش ها و تنگناهای گسترده که بخشی متأثر از تحولات داخلی و تحولات محیط بین المللی صنعت نفت و حوزه های فعالیت شرکت بوده است، با الطاف الهی و حمایت ها  اثربخش و مستمر وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران ، توانسته است ماموریت اصلی و وظایف محوله در حوزه های ذخیره سازی و صادرات نفت  خام و میعانات گازی کشور را به نحو ایمن،بموقع و همچنین با رعایت الزامات و استانداردهای  کیفیت،سلامت، ایمنی و محیط زیست (QHSE)به انجام برساند.

تحریم های بین المللی اگر چه دراصل تهدید بوده اند اما همراه خود زمینه بروز فرصت هایی را برای یادگیری و تعالی سازمانی، خلاقیت و نوآوری در فرآیندها، پژوهش و ساخت داخل کالا در برداشته اند. 

موفقیت های حاصله در طول یکسال اخیر نتیجه توانمندی، تلاش و تعهد کارکنان شایسته شرکت و همچنین حمایت و پشتیبانی اثر بخش  شرکت ملی نفت ایران می باشد. امیدوار است در سال جاری و سال های  پیش رو ، این شرکت بهتر و موفق تر از سال گذشته نقش کلیدی خود را به عنوان یک بنگاه اقتصادی چابک، توانمند و متعالی ، با تأمین رضایت پایدار مشتریان، سهامداران و ذی نفعان کلیدی ایفا نماید.

کلیه فعالیتهای شرکت پایانه های نفتی ایران در راستای چشم انداز ترسیم شده و با در نظر گرفتن اهداف عمومی و اهداف اختصاصی تعیین شده دنبال می شوند. اهداف عمومی شامل افزایش کیفیت و بهره وری پایدار،افزایش خلاقیت و نوآوری پایدار،افزایش پایدار کیفیت زندگی کارکنان و اهداف اختصاصی شامل افزایش پایداری،چابکی و تاب آوری عملیاتی شرکت، افزایش و حفظ رضایتمندی ذینفعان کلیدی سازمان، ارتقای نظام دارایی های فیزیکی و بهبود مستمر عملکرد و تعالی عملیاتی شرکت می باشند. خوشبختانه با تمرکز بر اهداف ذکر شده و با تکیه بر سرمایه انسانی متعهد و متخصص و مدیریت علمی، دلسوزانه و جهادی عملکرد مناسبی در یکسال اخیر در حوزه پایانه های نفتی رقم خورده است .

حوزه عملیات و صادرات

تصاویر عملکرد 7

مستحضر هستید وظیفه اصلی شرکت پایانه های نفتی ایران ذخیره سازی و صادرات نفت خام کشور و در واقع تامین کننده ارز مورد نیاز کشور می باشد. انجام این مسئولیت به صورت ایمن و پایدار و با کمترین هزینه از اهداف اصلی شرکت بوده است که در این راستا فعالیتهای ذیل به عنوان مهمترین اقدامات سال گذشته قابل ذکر می باشند:

فراهم نمودن زیرساخت های پایانه نفتی خارگ جهت دریافت و ذخیره سازی میعانات با هدف پشتیبانی از تولید پایدار گاز کشور

صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور بر اساس سیاست های شرکت ملی نفت ایران  و مقادیر اعلامی امور بین الملل بدون هرگونه وقفه و خللی 

افزایش 3 میلیون بشکه به ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در منطقه عملیاتی خارگ در  شرایط خاص کشور. این موضوع به سبب جلوگیری از اجاره نفتکش جهت ذخیره سازی نفت صرفه جویی قابل ملاحظه ارزی به همراه دارد و همواره مورد توجه بوده است.

انجام عملیات تخلیه میعانات گازی با استفاده از گوی شناور در منطقه عملیاتی عسلویه برای اولین بار در کشور 

تصاویر عملکرد 15

تعمیر خطوط لوله انتقال نفت خام  با  استفاده از امکانات و منابع داخلی و انجام صرفه جویی قابل ملاحظه. در واقع به صورت عادی لازم بود جهت تعمیر این خطوط شرح کاری نوشته شود و پس از طی مراحل اداری و قانونی و اخذ اعتبار به پیمانکار واگذار گردد که با توجه به سیاستهای شرکت پایانه ها در استفاده حداکثری از منابع داخلی، توسط متخصصان خود شرکت به انجام رسید.

تعمیر (MBC(marine breakaway coupling آسیب دیده در اثر طوفان توسط متخصصین پایانه میعانات گازی عسلویه و آغاز ساخت داخل آن که در شرایط محدودیتهای بین المللی موجود امکان تامین آن از خارج از کشور وجود نداشت. تجهیز مذکور یک تجهیز ایمنی و مربوط به هوزهای شناور بوده که یک سیستم ایمنی برای مقابله با فشارهای وارده بیشتر از حد مجاز در حین بارگیری (که مثلا می تواند در اثر طوفان به وجود آید) می باشد. عدم تامین این تجهیز می توانست به توقف عملیات منجر گردد که خوشبختانه با همت همکاران شرکت، تعمیر آن با موفقیت انجام شد.

افزایش یک میلیون بشکه ای ظرفیت ذخیره سازی نفت خام کشور با بهره برداری از مخزن 45 و انجام مطالعات و مدیریت ریسک در منطقه عملیاتی خارگ . این مخزن با توجه به شرایط بوجود آمده برای آن باید خارج از سرویس می شد. لیکن با توجه به نیاز مبرم به ظرفیت ذخیره سازی و با ریسک پذیری ، این مخزن در مدار استفاده قرار گرفت که با توجه به مبالغ بالای اجاره نفتکشها صرفه جویی ارزی نیز به همراه داشت.

حوزه پروژه های تعمیراتی و توسعه ای : 

تصاویر عملکرد 5

برای انجام وظیفه خطیر واگذار شده به شرکت پایانه های نفتی ایران و تامین پایداری عملیات و بالا بردن قابلیت اطمینان عملکرد تجهیزات و تاسیسات نگهداری و تعمیرات اساسی آنها و انجام پروژه های توسعه ای لازم می باشدکه در این راستا مهمترین اقدامات سال جاری به شرح ذیل قابل بررسی می باشند.

انجام پروژه ترمیم آبشستگی خطوط لوله زیردریایی در خارگ و عسلویه. با توجه به اینکه خطوط لوله انتقال نفت خام و میعانات گازی در بستر دریا قرار دارند، لذا با توجه به جریانات آبی در بستر دریا معمولا پس از مدتی دچار آبشستگی می گردند که این موضوع می تواند در صورت حاد شدن منجر به بروز حادثه و علاوه بر اشکال در عملیات حوادث زیست محیطی به بار آورد. لذا شرکت پایانه های نفتی ایران در بازه های چندساله و بر اساس استانداردهای موجود نسبت به ترمیم این آبشستگی ها با استفاده از تکنولوژیهای بروز و با بکارگیری یدک کشهای مدرن اقدام می نماید.

فعالسازی پروژه تعمیرات اساسی اسکله غربی خارگ، اسکله غربی پایانه نفتی خارگ قادر به پهلودهی بزرگترین نفتکشهای موجود در دنیا می باشد که با توجه به نقش آن در صادرات نفت خام کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در این پروژه تعمیراتی علاوه بر بازسازی و نوسازی سازه ای تجهیزات فرسوده و قدیمی به ویژه در حوزه ایمنی جایگزین خواهند شد. این اسکله بزرگترین اسکله صادراتی نفت خام کشور می باشد که ان شاالله پس از بازسازی پایداری عملیات در آن ارتقا خواهد یافت.

برگزاری جلسات منظم پیگیری پروژه ها و بررسی و حل معضلات و مشکلات پروژه ها که با حضور مدیرعامل و مدیران ارشد شرکت برگزار می گردد.

پیگیری اجرای پروژه های تعمیرات اساسی مخازن به ظرفیت 1.7 میلیون بشکه در خارگ با وجود مشکلات بسیار پروژه ها که در اثر تغییرات نرخ ارز و تامین کالا به وجود آمده است. با بهره برداری از این مخازن بخشی از مشکلات حوزه ذخیره سازی حل و پایداری عملیات نیز افزایش می یابد. همانگونه که در ابتدای مطالب نیز عنوان شد پروژه های تعمیراتی مخازن و به سرویس آوردن مخازن تعمیر شده از لحاظ اقتصادی صرفه فراوانی دارد و پروژه های این حوزه همواره به صورت ویژه رصد می گردند.

تعیین تکلیف 36 پروژه راکد و نیمه فعال به صورت قطعی که بعضا بیش از ده سال در وضعیت راکد قرار داشتند. این پروژه ها دارای مسایل و مشکلات مختلفی از جمله مسایل اعتباری، حقوقی، کالایی و … داشتند که با تمرکز ویژه بر آنها و طی یکسال تعیین تکلیف و فعال و یا به حساب دارایی شرکت ملی نفت ایران  منتقل گردیدند.

حوزه پژوهش، فناوری و ساخت داخل تجهیزات 

تصاویر عملکرد 3

وظیفه واگذار شده به شرکت پایانه های نفتی ایران در سطح کشور خاص و منحصر به فرد می باشد و شرکت دیگری در این خصوص و با این حجم فعالیت ندارد. این موضوع می طلبد با توجه به نیاز تکنولوژیکی و به ویژه تحریمهای اعمال شده علیه کشور، شرکت علاوه بر مسایل عملیاتی به بحث تامین کالا و برآوردن نیازهای این حوزه تمرکز نماید. خوشبختانه با این نگاه شرکت پایانه های نفتی ایران همواره در سطح اول پژوهش شرکت ملی نفت ایران قرار داشته است و توانسته است کارهای بزرگی در این حوزه انجام و نیازهای پشتیبانی که بعضا حیاتی نیز بوده اند را با تکیه بر توان و دانش داخلی تامین نماید، از جمله:

طراحی و ساخت بازوی بارگیری و عملیاتی نمودن پهلوگاه 10 اسکله شرقی که یک پروژه کم نظیر ساخت داخل در سطح کشور می باشد. این بازو هم اکنون نصب و بیش از ده عملیات موفق با آن انجام شده است. ساخت این بازو علاوه بر قطع وابستگی به خارج و صرفه جویی ارزی سبب ایجاد اشتغال برای قشر تحصیلکرده گردید. طراحی و ساخت آن بدیع و در واقع انتقال تکنولوژی به معنای واقعی انجام گردید. از ویژگیهای آن تعمیرات و نگهداری آسان و دو منظوره بودن آن (بارگیری و تخلیه در صورت نیاز) می باشد.

انجام ساخت داخل 309 قلم کالا(که قبلا با صرف منابع ارزی از خارج از کشور تامین می گردید.) این کالاها اغلب در حوزه های عملیاتی و فنی بوده که در اغلب موارد در صورت عدم ساخت داخل با توجه به انحصار تولید آنها و تحریم های اعمال شده به مشکلات جدی برمی خوردیم. علاوه بر این ساخت داخل این کالاها صرفه جویی حدود ده میلیارد تومانی به همراه داشته است. از آن جمله می توان به طراحی و ساخت عملگرهای الکتریکی شیرهای صنعتی و ساخت   SNAP RINGبازوهای بارگیری نفت خام اشاره نمود. 

تصاویر عملکرد 14

طراحی و ساخت داخل کارت های الکترونیکی سیستم میترینگ برای خارگ و عسلویه که در واقع قلب سیستم اندازه گیری بودند. تامین این کارتها از خارج از کشور غیر ممکن و در صورت عدم ساخت داخل مشکلات جدی در این حوزه کلیدی به وجود می آمد. 

حوزه مدیریت دارایی های فیزیکی

تصاویر عملکرد 1

اصول هر صنعتی حفظ تاسیسات با انجام تعمیرات به موقع می باشد. البته مطرح کردن موضوع به عنوان نگهداری و تعمیرات مربوط به ادبیات گذشته می باشد. در سالهای اخیر و با توجه به جامعیت موضوع و مشارکت مسایل مالی، بازرسی فنی، تدارکات کالا، منابع انسانی و …. در این حوزه، موضوع تحت عنوان مدیریت داراییهای فیزیکی مطرح شده است. در این حوزه نیاز با تمرکز جدی، فعالیتهای مختلفی انجام شده است که به برخی از آنها در ذیل اشاره شده است.

طراحی نظامنامه مدیریت دارایی های فیزیکی برای اولین بار در شرکت ملی نفت ایران و پیگیری اجرای آن.

ارایه پیشنهاد تلفیق چندین پروژه مهم از جمله تخلیه خطوط لوله منتهی به گوی شناور، بازرسی خطوط، توپکرانی خطوط لوله زیر دریایی و …. که یک فعالیت بی نظیر با استفاده از توان کارشناسان شرکت پایانه ها بود و خروجی آن صرفه جویی حدود 100 میلیون دلاری به همراه دارد.

تعیین خروجی های نظام مدیریت دارایی های فیزیکی و تدوین شرح وظایف سمت های آن

انجام پروژه مدیریت خوردگی برای اولین بار به عنوان پایلوت وزارت نفت با همکاری برنامه ریزی تلفیقی 

پیگیری و فعالسازی پروژه های متعدد در راستای مدیریت داراییهای فیزیکی از جمله خرید و نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور، حفاظت الکترونیک جزیره خارگ، تامین هوزها و متعلقات مورد نیاز گویهای شناور، تامین شیرآلات مورد نیاز و … 

تعمیرات اساسی 160 تجهیز مهم مربوط به اسکله ها، خطوط لوله، مخازن، نیروگاه و …

تصاویر عملکرد 17

شناسایی ، ارزیابی و مدیریت ریسک دارایی های فیزیکی در راستای پایداری و تداوم عملیات .

طراحی مدل عملیاتی در حوزه مدیریت دارایی های فیزیکی و نرم افزار آن برای خودارزیابی سالانه. 

اقدامات در راستای پیشگیری ومقابله با ویروس کرونا 

منابع انسانی به عنوان موتور محرک سازمان اصلی ترین سرمایه یک مجموعه صنعتی می باشد که مراقبت از آن، فراهم نمودن محیط مناسب کاری،آموزش آن و پرورش آن و در واقع توسعه منابع انسانی نقش بسیار مهمی در عملکرد یک سازمان دارد. این موضوع در پایانه های نفتی که خدمات منحصربه فردی ارایه می دهد و دانش و تخصص و نیروی انسانی با تجربه نقش زیادی در موفقیت آن دارد از اهمیتی دوچندان برخوردار است. لذا در این حوزه نیز اقداماتی درخور از جمله موارد ذیل انجام شده اند:

تصاویر عملکرد 19

به منظور کنترل دقیق، جدی، موثر و به موقع ویروس مذکور و جلوگیری از آلودگی پایانه نفتی خارگ و با پیش بینی های انجام شده،  اولین جلسه بررسی و سیاستگذاری مقابله با پدیده مذکور در تاریخ 9/11/1398 (قبل از ورود ویروس به کشور) درجزیره خارگ تشکیل و در ادامه و  بعد از ورود ویروس به کشور نیز با توجه به اهمیت موضوع مدیرعامل شرکت به عنوان مدیر شرایط اضطراری و بحران جزیره خارگ در منطقه مستقر شد. با استقرار در جزیره خارگ از اوایل اسفند ماه سال گذشته تا کنون به صورت مرتب جلسات هماهنگی، بررسی و برنامه ریزی با حضور روسای مناطق عملیاتی شرکت های نفتی مستقر در جزیره و مقامات و مسئولان محلی استان برگزار و اقدامات لازم براساس دستورالعملهای صادره و مدل بحران طراحی شده شرکت ملی نفت در چهار سطح پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازیابی به اجرا در آمد که خوشبختانه نتیجه تلاش های انجام شده حفاظت کامل جزیره خارگ (شامل مناطق بومی و غیر بومی) از آلودگی به کرونا می باشد. اقدامات انجام شده در این حوزه براساس پروتکل های تعیین شده شامل کنترل تمامی مبادی ورودی و خروجی جزیره خارگ، ارایه آموزش های گسترده به همکاران و ساکنین درخصوص مقابله با کرونا، تشکیل تیم های واکنش سریع، جلوگیری از ورود افراد پر خطر به جزیره خارگ، اختصاص شناور تندر و برای انتقال بیماران، تهیه و توزیع ماسک، مواد ضدغفونی و سایر الزامات در سطح جزیره و .. می باشد.

مسئولیت های اجتماعی نفت 

تصاویر عملکرد 22

شرکت پایانه‌های نفتی ایران به عنوان شرکتی فنی، عملیاتی و حرفه‌ای با وجود وظایف ذاتی خود در زمینه دریافت، ذخیره‌سازی و صادرات نفت خام و همچنین ارائه خدمات آزمایشگاهی، به محیط پیرامون به‌عنوان بخشی از مسئولیت‌های اجتماعی شرکت همواره توجه داشته است . این مسئولیت ها را در قالب اقداماتی در زمینه های مدیریت پسماند های خانگی جزیره خارگ ، توزیع آب مصرفی منطقه شهری خارگ ، اختصاص سهمه پروازی به اهالی بومی ، حمل و نقل مواد خوراکی و مصالح ساختمانی ، ارائه خدمات خودرویی و ایاب و ذها خانواده های ساکن ، بازسازی معابر و جاده ها ، تعمیرات مدارس ، زیبا سازی فضای سب پارک ها و اماکن عمومی ، برگزاری کارگاههای مشاوره ای ، روان شناسی و CPR ( احیا قلبی عروقی ) در سطح مدارس خارگ ، برگزاری کلاس های مختلف فرهنگی ، هنری و ورزشی می توان برشمرد .

اقدامات در زمینه به روز رسانی اطلاعات و آموزش نیروی انسانی 

تصاویر عملکرد 6

توانمندسازی نیروی انسانی از طریق برگزاری دوره های آموزشی فنی و عملیاتی. لازم به ذکر است اداره آموزش دریایی پایانه خارگ رتبه اول در سطح استان بوشهر را دارد و آموزشهای دریایی مورد نیاز با بالاترین کیفیت در این مرکز ارایه می گردد.

افزایش مشارکت کارکنان در سطوح تصمیم سازی و تصمیم گیری سازمان و فعال سازی نظام پیشنهادها

ارتقای میزان یادگیری و رشد پایدار کارکنان

کاهش 50 درصدی سمت های بلاتصدی و چابک سازی ساختار سازمانی. در این راستا ساختار سازمانی شرکت بازنگری و در حال حاضر ساختار جدید درشرکت جاری سازی شده است.

توسعه تیم سازی در حوزه های تخصصی بویژه در حوزه های عملیاتی، ریسک و مدیریت بحران.حوزه دانش، اطلاعات و تعالی سازمانی:موارد مطرح شده قبلی مربوط به وضعیت جاری شرکت و بررسی مسایل درونی شرکت بود. اما شرکت پایانه های نفتی ایران به عنوان مجموعه ای که رقبای آن در سطح بین المللی فعالیت می نمایند موضوع تعالی و توسعه را فراموش نکرده است و سعی کرده است خدمات خود را در سطح کلاس جهانی حفظ و ارایه دهد. به عنوان نمونه اداره شیمیایی شرکت که با استقرار و دریافت ISO 17025 به عنوان آزمایشگاه مرجع فعالیت می نماید. موارد دیگری به شرح ذیل نیز قابل ذکر می باشد.

تصاویر عملکرد 16

استقرار و اخذ گواهینامه های معتبر بین المللی در زمینه فعالیت های شرکت

دریافت تندیس زرین صنعت سبز از سازمان محیط زیست کشور در سال 97

تشکیل 9 کارگروه تخصصی کمیته مدیریت بهره وری

تداوم فعالیت های مرتبط با تعالی سازمانی از طریق کارشناسان و ارزیابان داخلی شرکت 

همکاری و تعامل با شرکت ملی نفت ایران در پروژه استقرار نظام مدیریت بهره وری.حوزه منابع مالی و صرفه جویی در مصرف و تکیه بر استفاده از تولید ملی 

تامین منابع مالی به موقع و رعایت نظم و انضباط مالی از الزامات سازمانهای پیشرو و سالم   می باشد. در این حوزه در سال جاری و با توجه به تاکید مقام عالی وزارت انجام صرفه جویی در موارد غیر ضروری در دستور کار بوده است که البته در کنار این راهبرد سعی شده است به همه نیازهای عملیاتی پاسخ داده شود. از جمله اقدامات موثر این حوزه می توان به  موارد ذیل اشاره نمود:

مدیریت بودجه و کنترل هزینه ها طبق ضوابط اجرایی بودجه و پیشگیری از افزایش هزینه ها از بودجه مصوب

برنامه ریزی، هماهنگی و پیگیری انجام تکالیف سالانه مجمع عمومی  

کسب درآمد از طریق خدمات پهلودهی که بخش مناسبی از هزینه های جاری شرکت را پوشش داد. شرکت پایانه های نفتی ایران از معدود شرکتهای تابعه شرکت ملی نفت می باشد که با توجه به امکانات و تخصص خود درآمدزایی دارد.  

تصاویر عملکرد 10

تشکیل کمیته اولویت بندی درخواست های خرید و بهینه سازی مقادیر با توجه به محدودیت منابع مالی. با توجه به محدودیت منابع مالی و به منظور توزیع مناسب تر منابع و هدایت به سمت نیازهای واقعی و عملیاتی کمیته مذکور تشکیل که باعث شده است ضمن تامین عمده نیازهای واقعی از اتلاف هزینه های غیر ضرور جلوگیری گردد.در پایان لازم به ذکر است که عملکرد شرکت پایانه های نفتی ایران در سال گذشته در مجمع عمومی شرکت و با حضور مدیرعامل  و اعضای محترم هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران به صورت مبسوط مورد بررسی قرار گرفت که خوشبختانه ضمن دریافت گزارش مقبول صورتهای مالی، عملکرد شرکت نیز مورد تایید مجمع قرار گرفت.


بازگشت به صفحه اصلی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی:
انتشار یافته: 0

نام:

متن نظر:

آخرین اخبار