bolet_teletype
به سایت خبری "جی کی" نیوز خوش آمدید
l_bolet_tele
آخرين بروزرساني 27 دی 00 ،‌ 10:11
bolet_tele
جی کی نیوز؛معاون میراث‌فرهنگی استان بوشهر گفت: کتیبه هخامنشی جزیره خارگ ساماندهی شد. نصرالله ابراهیمی، معاون اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر اظهار کرد: در مرحله اول ساماندهی کتیبه هخامنشی خارگ حفاظ فلزی کتیبه برداشته شد و کار پاکسازی محیط پیرامون این اثر به طور کامل انجام گرفت.او گفت: با توجه به اینکه این […]
کد خبر: 17974
تاریخ انتشار: دوشنبه ، 20 دی 1400 - 17 January , 2022

جی کی نیوز؛معاون میراث‌فرهنگی استان بوشهر گفت: کتیبه هخامنشی جزیره خارگ ساماندهی شد.

نصرالله ابراهیمی، معاون اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر اظهار کرد: در مرحله اول ساماندهی کتیبه هخامنشی خارگ حفاظ فلزی کتیبه برداشته شد و کار پاکسازی محیط پیرامون این اثر به طور کامل انجام گرفت.
او گفت: با توجه به اینکه این کتیبه سند ارزشمند ما بر حقانیت ایرانی بودن خلیج‌فارس به شمار می‌رود، برای حفاظت بهتر با تعریف یک سازه شیشه‌ای متناسب با اقلیم منطقه، برای پوشش آن در برابر عوامل طبیعی و غیرطبیعی اقدام شده است.


به گفته معاون اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر، یکی از مشکلات دیگر این کتیبه سرازیر شدن آب‌های سطحی در محل قرارگیری آن بود که با پیاده‌روسازی در جبهه‌های مختلف و هدایت روان‌آب‌ها در مسیری دیگر، این معضل نیز برطرف شد.
ابراهیمی گفت: معرفی اثر در کنار حفظ و احیای آن، از اولویت‌های ما است و برای جذابیت بیشتر، از 4 جهت برای نورپردازی این اثر اقدام شده است.
کتیبه هخامنشی جزیره خارگ با قدمتی 2400 ساله از ۶ سطر تشکیل شده است که با خط میخی فارسی باستان بر روی آن نوشته شده است: «در این سرزمین خشک و بی آب با حفر چاه‌ها و قنوات شادی آفریدم».
این کتیبه سال ۱۳۸۶ کشف شد.


بازگشت به صفحه اصلی
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی:
انتشار یافته: 0

نام:

متن نظر:

آخرین اخبار